RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kolejny kraj za bojkotem dyplomatycznym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Australijscy urzędnicy nie wezmą udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w przyszłym roku – zapowiedział premier Scott Morrison. Kolejny kraj dołączył tym samym do dyplomatycznego bojkotu igrzysk zainicjowanego przez Stany Zjednoczone.

Biały Dom. Jest decyzja w sprawie igrzysk olimpijskich w Pekinie

Przedstawiciele administracji Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w lutym...

zobacz więcej

Morrison powiedział, że chiński rząd nie podjął jeszcze żadnych prób odpowiedzi na kilka kwestii poruszonych przez Australię, w tym domniemane łamanie praw człowieka.

– Nie jest więc zaskakujące, że australijscy urzędnicy rządowi nie pojadą do Chin na te igrzyska. Ale australijscy sportowcy to zrobią – powiedział Morrison dziennikarzom w Sydney.

Ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości


Wcześniej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki ogłosiła decyzję administracji prezydenta Joego Bidena. – Przedstawiciele administracji USA nie wezmą udziału w wydarzeniach związanych z Igrzyskami w Pekinie ze względu na trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka w tym kraju – oświadczyła.

Ogłaszając dyplomatyczny bojkot Igrzysk w Pekinie, władze USA złamały zasadę neutralności politycznej sportu; Chiny odpowiedzą „stanowczymi środkami”, a Waszyngton „zapłaci za swoje działanie” – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej