RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy kanclerz Niemiec przyjedzie do Warszawy

Olaf Scholz pokieruje niemieckim rządem koalicyjnym (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Olaf Scholz pokieruje niemieckim rządem koalicyjnym (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Nowy niemiecki kanclerz Olaf Scholz przyleci w niedzielę do Warszawy. Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowego przywódcy RFN – tuż po wyborze. Wcześniej ma odwiedzić Paryż i Brukselę.

Rząd Niemiec podpisał umowę koalicyjną. Dwa razy o Polsce, o Nord Stream 2 ani słowa

Partie - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP podpisały we wtorek umowę koalicyjną. W liczącym 177 stron dokumencie programowym nowego...

zobacz więcej

Internetowy serwis tygodnika DoRzeczy.pl pisze, że wiadomość o wizycie nowego niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie „to ustalenia dziennika »Rzeczpospolitej«”. „Wizyta Scholza w stolicy Polski niemalże tuż po objęciu urzędu ma być sygnałem, że nowy rząd niemiecki będzie próbował ułożyć sobie możliwie jak najlepsze relacje z polskimi władzami” – wskazano.

Portal wPolityce.pl zaznacza, że wizyta Olafa Scholza „stoi w wyraźnej sprzeczności z tezami opozycji, która powiela tezy o rzekomej izolacji Polski".

„Wcześniej w ramach ofensywy dyplomatycznej związanej z kryzysem na granicy białorusko-polskiej premier Mateusz Morawiecki spotkał się w ciągu kilku dni z 11 przywódcami” – przypomina portal.

Celem pierwszej podróży zagranicznej nowej minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock (Zieloni) będzie w czwartek Paryż. Tego samego dnia minister planuje podróż do Brukseli, a potem do Warszawy.

Serwis wPolityce.pl wskazuje, że „polski niepokój budzi zapisane w umowie koalicyjnej partii tworzących nowy rząd niemiecki dążenie do budowy europejskiej federacji – bez pytania o zdanie innych państw i narodów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej