RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Koronawirus. Wariant Omikron już zmutował

Omikron to nowy, szybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa (fot. PAP/EPA/CATI CLADERA)
Omikron to nowy, szybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa (fot. PAP/EPA/CATI CLADERA)

Brytyjscy naukowcy uważają, że zidentyfikowali „niewidzialną” wersję wariantu Omikron, której nie da się wstępnie odróżnić od innych wariantów koronawirusa za pomocą testów PCR – podał dziennik „The Guardian”. – Wstępne badania wykazały, że Omikron nie jest bardziej niebezpieczny niż wcześniejsze warianty koronawirusa – poinfomował z kolei Michael Ryan, szef programu chorób zakaźnych Światowej Organizacji Zdrowia

Wariant Omikron. Włoscy badacze wykonali pierwszą fotografię

W szpitalu pediatrycznym Bambino Gesù w Rzymie po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. O osiągnięciu grupy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Niewidzialna wersja ma wiele mutacji wspólnych ze standardowym Omikronem, ale brakuje w niej jednej szczególnej zmiany genetycznej, która pozwala na wykorzystanie testów typu PCR do tego, by oznaczyć wirusa jako prawdopodobny wariant Omikron i poddać go pełnemu sekwencjonowaniu genetycznemu w celu potwierdzenia tego.

Wersja ta nadal jest wykrywana jako koronawirus przez wszystkie zwykłe testy. Przez sekwencjonowanie genetyczne może być zidentyfikowana jako Omikron, ale wyłapywanie prawdopodobnych przypadków testami PCR znacznie przyspieszało identyfikowanie wariantu Omikron – wyjaśniono w artykule dla „The Guardian”.

Genetyczna odrębność drugiego Omikronu


Naukowcy wskazują, że jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, czy nowa wersja Omikronu będzie rozprzestrzeniać się w taki sam sposób jak standardowa, ale mówią, że jest ona genetycznie odrębna i może zachowywać się inaczej.

Wersja ta została po raz pierwszy zauważona wśród próbek koronawirusa przesłanych w ostatnich dniach z RPA, Australii i Kanady, ale może już się dalej rozprzestrzeniać. Wśród siedmiu zidentyfikowanych do tej pory przypadków żaden nie pochodzi z Wielkiej Brytanii. Odkrycie nowej formy Omikronu skłoniło badaczy do podzielenia linii B.1.1.529 na standardowy Omikron, oznaczony jako BA.1, oraz nowszy wariant – BA.2. – Istnieją dwie linie w ramach Omikronu, BA.1 i BA.2, które są dość odmienne genetycznie. Te dwie linie mogą zachowywać się inaczej – uważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki na University College London.

Jak wyjaśnia „The Guardian”, naukowcy używają analizy całego genomu, aby potwierdzić, który wariant koronawirusa spowodował infekcję, ale testy PCR mogą czasami dać wskazówkę. Około połowy urządzeń PCR w Wielkiej Brytanii poszukuje trzech genów wirusa, ale Omikron, podobnie jak wariant Alfa, daje wynik pozytywny w przypadku tylko dwóch z nich.

Dzieje się tak, dlatego że Omikron, podobnie jak Alfa, ma zmianę genetyczną zwaną delecją w genie kolca. Wykrycie tej delecji w teście PCR sugeruje, że chodzi o wariant Omikron. Nowa wersja jednak nie ma tej zmiany, stąd naukowcy nieformalnie nazwali ją „niewidzialnym Omikronem”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jedną z głównych niewiadomych jest sposób powstania nowej wersji. Chociaż nadal jest ona klasyfikowana jako Omikron, jest tak odmienna genetycznie, że jeśli będzie się szybko rozprzestrzeniać, może zostać uznana za wariant niepokojący. A zdaniem naukowców, powstanie dwóch odrębnych wersji, BA.1 i BA.2, w szybkim tempie ze wspólnych mutacji byłoby niepokojące – pisze dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej