RAPORT

Pogarda

Nord Stream 2. Niemcy zatrzymają inwestycję w razie rosyjskiej agresji?

Gazociągowi Nord Stream 2 sprzeciwia się między innymi Polska (fot. Nord Stream 2 Corp./mat.pras.)
Gazociągowi Nord Stream 2 sprzeciwia się między innymi Polska (fot. Nord Stream 2 Corp./mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele administracji prezydenta Joego Bidena przekazali kongresmenom, że nowe władze Niemiec zapewniły, iż zatrzymają gazociąg Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę – przekazało źródło w Kongresie USA. Jednocześnie projekt nowych amerykańskich sankcji zniknął z nowej wersji projektu budżetu obronnego.

Efekt rozmowy Bidena z Putinem? Usunięto amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2

Kongres USA usunął z projektu budżetu obronnego sankcje wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu państwowego i 35 Rosjan – donosi białoruski...

zobacz więcej

– Administracja jasno powiedziała kongresmenom, że doszli do porozumienia z Niemcami. Jeśli Rosja zaatakuje, to będzie koniec Nord Stream 2 – powiedziało źródło w amerykańskim Kongresie.

Jak zaznaczył rozmówca, był to jeden z czynników, który doprowadził do usunięcia z kompromisowego projektu budżetu obronnego (NDAA) nowych sankcji na gazociąg. Innym były wewnętrzne spory między politykami obu partii.

– Nie mogliśmy dojść do porozumienia, czy włączyć poprawkę Rischa czy Menendeza, więc ostatecznie zrezygnowano z obu – dodał.

Poprawka republikańskiego senatora Jima Rischa miała nałożyć dodatkowe sankcje na Nord Stream 2, zaś poprawka Demokraty Roberta Menendeza – nazwana „matką wszystkich sankcji” – zawierała szereg sankcji wobec gazociągu, rosyjskiego systemu finansowego i oligarchów, które miałyby być uruchomione w razie rosyjskiej agresji.

Te sankcje wciąż są możliwe do wprowadzenia przez administrację Joego Bidena bez osobnej ustawy Kongresu. Rozmówca dodał, że dodatkowe sankcje na Nord Stream 2 nie miały szans na powodzenie ze względu na intensywną presję Białego Domu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Widzieliśmy, że niektórzy członkowie Kongresu naciskali na sankcje, które tak naprawdę nie odstraszają Rosji, ale zagrażają transatlantyckiej jedności by zdobyć polityczne punkty w swoim elektoracie. A jednocześnie wstrzymywali oni krytyczne fundusze na bezpieczeństwo narodowe. To nie ma sensu – powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej