RAPORT

Wojna na Ukrainie

Efekt rozmowy Bidena z Putinem? Usunięto amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2

Nord Stream 2 jednak bez amerykańskich sankcji (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Nord Stream 2 jednak bez amerykańskich sankcji (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Kongres USA usunął z projektu budżetu obronnego sankcje wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu państwowego i 35 Rosjan – donosi białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Doniesienia potwierdza agencja Bloomberg i wskazuje, że niespodziewana informacja nadeszła tuż po zakończeniu dwugodzinnej rozmowy przywódców USA i Rosji. Jeszcze w poniedziałek, przed rozmową Joe Bidena z Władimirem Putinem, amerykańskie media informowały, że Waszyngton zamierza całkowicie zablokować rosyjsko-niemiecki gazociąg.

Biden daje zielone światło NS2. Bartoszewski: To czysta polityczna gra

Rola Rosji w geopolitycznej układance maleje. Stany Zjednoczone wolą mieć Rosję bardziej po swojej stronie niż po stronie Chin – ocenia poseł PSL...

zobacz więcej

Jak wynika z informacji przekazanych po rozmowach obu przywódców, rozmowy zdominował temat Ukrainy. Biały Dom deklaruje, że Biden ostrzegł Putina przed sankcjami, jeśli dojdzie do eskalacji działań militarnych na Ukrainie. Kreml z kolei podaje, że rozmawiano o „prawnych gwarancjach wykluczających rozszerzenie NATO na wschód” – czemu chwilę później zaprzeczył doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan na konferencji prasowej.

Sankcje na NS2 upadły


Jeszcze w poniedziałek „plan sankcji” wobec Rosji w przypadku inwazji na Ukrainę – jak opisywał Bloomberg – zawierał całkowitą blokadę Nord Stream 2, zakaz wymiany rubli na dolary i inne waluty obce czy zakaz zakupu rosyjskich obligacji na rynku wtórnym. CNN podawał, że Biały Dom dyskutuje o ograniczeniach wobec osób bliskich Władimirowi Putinowi czy o odłączeniu Rosji od systemu Swift – międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych.

„Kongres USA usunął z projektu budżetu obronnego sankcje wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu państwowego i 35 Rosjan. Ogłoszenie nadeszło zaraz po rozmowie Biden-Putin” – poinformował we wtorek wieczorem niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Informację podają także rosyjskie i amerykańskie media, w tym agencja Bloomberg. Ekspert ds. energetyki i red. naczelny Biznes Alert Wojciech Jakóbik również wskazuje: „USA liczą na słowo Niemiec w sprawie Nord Stream 2 i usuwają zapisy o sankcjach po telefonie Putina”.

„Najgorsza możliwa wiadomość wysłana do Ukrainy”


Jeżeli doszłoby do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to właśnie na Niemcy – jak twierdzi ekspert – mają naciskać Amerykanie w sprawie blokowania Nord Stream 2.


„Dziś bez wyjaśnień Demokraci z Izby usunęli zapisy o Nord Stream 2 z NDAA, pomimo poparcia ich zaledwie miesiące temu. To najgorsza możliwa wiadomość wysłana do Ukrainy i sił Putina stojących u jej wrót. To tyle, jeśli chodzi o ponowne podkreślenie roli Kongresu w polityce zagranicznej ” – Jakóbik cytuje Republikanina Jima Rischa współodpowiedzialnego za projekt sankcji.

Zobacz także: Żaryn: Kreml znów stawia się w roli mediatora w kryzysie, który sam wykreował

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej