RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden zapowiedział sankcje w razie rosyjskiej inwazji

– Prezydent USA Joe Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to USA wprowadzą dotkliwe sankcje, wyślą Ukrainie większą ilość uzbrojenia i wzmocnią wschodnią flankę NATO – powiedział we wtorek doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

„Cieszę się, że Putin odczytał nasze sygnały”. Nagranie z Tuskiem w Moskwie [WIDEO]

zobacz więcej

Doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena Jake Sullivan na wtorkowej konferencji stwierdził, że Stany Zjednoczone są przygotowane na wszystkie możliwe działania, jakie podejmie prezydent Rosji Władimir Putin. Przywódcy USA i Rosji odbyli dzisiaj dwugodzinną rozmowę. Najważniejszym tematem była sytuacja na Ukrainie.

Strona amerykańska, jak podkreślił Jake Sullivan, nie wierzy w to, że rosyjski prezydent podjął decyzję w sprawie ewentualnej inwazji na wschodnią część Ukrainy. Jednocześnie zapowiedział, że Stany Zjednoczone „podejmą konkretne kroki, jeśli będzie tego wymagała sytuacja". – Jesteśmy przygotowani na to, aby podjąć działania, jakich nie podjęliśmy w 2014 roku, gdy Rosja zajęła Krym – powiedział doradca amerykańskiego prezydenta.

Efekt rozmowy Bidena z Putinem? Usunięto amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2

Kongres USA usunął z projektu budżetu obronnego sankcje wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu państwowego i 35 Rosjan – donosi białoruski...

zobacz więcej

Jake Sullivan poinformował też dziennikarzy, że prezydent Joe Biden będzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w czwartek. Dodał, że Stany Zjednoczone nie zaprzestaną dostarczać „materiałów obronnych” stronie ukraińskiej.

Jake Sullivan poinformował również, że po rozmowie z rosyjskim prezydentem Joe Biden rozmawiał z przywódcami Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. – Przyszłość Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest przedmiotem intensywnych dyskusji z naszymi sojusznikami, w tym z Niemcami - stwierdził w dalszej części konferencji Jake Sullivan. Odmówił jednak podania szczegółów w tej sprawie.

Sullivan oznajmił, że prezydent Joe Biden przekazał uwagi na temat przyszłości projektu także w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miał oświadczyć Putinowi, że jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg, to nie powinien atakować Ukrainy.

teraz odtwarzane
Doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan

Jak będzie wyglądać rosyjska inwazja na Ukrainę? Niemiecka gazeta publikuje szczegóły

Niemiecki dziennik „Bild” informuje w sobotę, że poznał szczegółowe plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodnie z nimi Rosja w trzech etapach...

zobacz więcej

Amerykańscy żołnierze w Polsce


– Jeśli dojdzie do eskalacji, to nasi sojusznicy tacy jak Polska czy Rumunia otrzymają od nas mocne wsparcie – poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

– Prezydent USA Joe Biden nie dał żadnych gwarancji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO – powiedział w dalszej części konferencji Jake Sullivan.

Sullivan stwierdził, że choć nie będzie zdradzać szczegółów dyskusji obu prezydentów, to zapewnił, że USA nadal obstają przy opinii, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy i decyzji w sprawie własnego bezpieczeństwa.

Kijów dziękuje za wsparcie


– Rozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina nie przyniosła przełomu – ocenił we wtorek przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ukraina jest wdzięczna USA za wsparcie jej suwerenności i integralności terytorialnej - dodał.

– Kijów będzie dalej koordynować działania z Waszyngtonem, by osiągnąć konkretne rezultaty w interesach Ukrainy - powiedział Podolak agencji Interfax-Ukraina.

Według Podolaka rozmowa Bidena z Putinem „nie przyniosła sensacji i była, najprędzej, pośrednią analizą tego, co dzieje się w tej części globalnej agendy dziennej, która dotyczy USA, sojuszników i partnerów Ameryki”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej