RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PKN Orlen o obniżce cen paliw. Wskazał termin

– Jest zapowiedź, że o około 30 groszy ceny pójdą w dół proporcjonalnie w zależności od rodzaju paliwa – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w „Gościu Wiadomości”. Dopytywany ocenił, że ceny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr. Jak dodał, ta obniżka ma nastąpić jeszcze przed świętami.

Będzie obniżka cen paliw, energii i podatków. Premier o szczegółach tarczy antyinflacyjnej

Proponujemy duży program obniżek podatków, żeby złagodzić skutki inflacji – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki,...

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił w TVP Info między innymi o cenach paliw. Pytany, kiedy można spodziewać się obniżki wskazał, że od 20 grudnia zmniejszą się daniny dla państwa. – A my to przełożymy na rynek hurtowy, na cenę w hurcie – wyjaśnił i dodał w imieniu koncernu, że „trzeba będzie dopilnować, żeby te sceny przełożyły się na stacje, których jest około 1800”.

– I sądzę, że również konkurencja widząc, jak Orlen przełożył te sceny na stacje, również ceny przełoży i będzie duża obniżka. Jest zapowiedź, że o około 30 groszy ceny pójdą w dół proporcjonalnie w zależności od rodzaju paliwa – powiedział. Dopytywany wskazał, że ceny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr. Według jego słów ta zmiana ma nastąpić jeszcze przed świętami około 20 grudnia.

Obajtek pytany o dalsze prognozy wskazał , że ceny ropy idą w dół. Stabilizuje się też cena dolara więc, jak wskazał, wpłynie to na stabilizację cen. Wiele zależy też od rozwoju pandemii. – Uważam, że ceny będą się stabilizować, bo już widzimy zdecydowaną poprawę w tym zakresie – ocenił gość TVP Info.

Koreańczycy: Oferta dla polskiego atomu może być o 30 proc. tańsza od francuskiej

Prezes koreańskiego koncernu KHNP Jae Hoon Chung ocenił, że jego oferta dla polskiego programu energetyki jądrowej może być o 30 proc. tańsza od...

zobacz więcej

Kiedy w Polsce pierwszy „mały atom”?


Prezes Orlenu mówił też o energii atomowej, która ma dać Polsce niezależność energetyczną i wzmocnić gospodarkę – Stawiamy na atom, jesteśmy spółką multienergetyczną, dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen w sprawie współpracy w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych – powiedział.

– Uważamy, że pierwszy „mały atom” w Polsce powstanie w 2029 roku – dodał.

Jak tłumaczył, energia atomowa jest najtańsza. – To jest 30 proc. mniejszy koszt energii w porównaniu z elektrowniami gazowymi – zaznaczył. Według Obajtka atom da niezależność energetyczną Polsce, a to wzmocni gospodarkę. Mała elektrownia atomowa zajmuje powierzchnię boiska sportowego, jest bezpieczna – strefa oddziaływania to około jeden kilometr – wskazał. Poinformował, że podpisany jest już list intencyjny na dostawy małych reaktorów atomowych do Polski, ale ile ich będzie, to kwestia legislacji i przygotowania odpowiedniej ilości miejsc, aby takie reaktory postawić.

Obajtek przypomniał, że na mocy podpisanej we wtorek umowy inwestycyjnej między Synthos Green Energy a PKN Orlen powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy, która będzie budować mikro i małe reaktory jądrowe trzeciej i czwartej generacji.

Jak tłumaczył, chodzi o reaktor BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Podkreślił, że GE Hitachi „jest firmą najbardziej zaawansowaną w tej technologii, mikro i małych reaktorów jądrowych”. Dodał, że to technologia sprawdzona, wybrała ją niedawno Kanada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej