RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zbyt podobne, by spać spokojnie. Tusk powtarza insynuacje Łukaszenki nt. Polski

Od lewej: Alaksandr Łukaszenka i Donald Tusk (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; PAP/Adam Warżawa)
Od lewej: Alaksandr Łukaszenka i Donald Tusk (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; PAP/Adam Warżawa)

Zaledwie kilka dni po tym, jak białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w rosyjskich mediach oskarżył polskie władze o sfałszowanie wyborów prezydenckich, identyczne tezy wysunął lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Łukaszenka nie szczędził mu zresztą ciepłych słów we wspomnianym wywiadzie.

„Tusk, ich człowiek w Warszawie”. Echa rosyjskich zachwytów Łukaszenki liderem PO [WIDEO]

Donald Tusk atakuje rząd PiS za zaproszenie do Warszawy europejskich liderów centroprawicowych i konserwatywnych partii i grzmi o „pożytecznych...

zobacz więcej

Przywódca białoruskiego reżimu zarzutów o sfałszowanie wyborów w Polsce nie wymyślił sam – od ponad roku obóz anty-PiS w Polsce przekonuje, że Andrzej Duda wygrał je nieuczciwie. Tuż po ich przeprowadzeniu mówił o tym ówczesny szef PO Borys Budka.

Łukaszenka atakuje polski rząd i chwali Tuska


W ubiegłym tygodniu te tezy powtórzył Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Rossija Siegodnia, gdzie utrzymywał, że ubiegłoroczne wybory prezydenckie „zostały sfałszowane”, a polskie władze są „pod kontrolą USA”. Donalda Tuska Łukaszenka nazwał „mocnym politykiem”.

– W Polsce jest silna opozycja, teraz trafił tam Donald Tusk. (...) Kiedy opozycja zaczęła protestować po wyborach, kilka tysiąc głosów, mniej niż jeden procent, dodali mu (Dudzie – red.), by ogłosić go zwycięzcą – powiedział Łukaszenka. Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę nazwał „trio, które rządzi Polską”.

Tusk jednym głosem z białoruskim satrapą

Przed chwilą stracił prawo jazdy. Tusk znów łamie przepisy

W sobotę szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został zatrzymany za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Do incydentu doszło w...

zobacz więcej

W zaskakująco podobnym tonie przemówił we wtorek Donald Tusk. W rozmowie z portalem Onet lider PO odnosił się do sytuacji na Węgrzech oceniając, że w Polsce jest „inaczej”, bo tutaj jest „silna Platforma Obywatelska”.

Ze słów Tuska wynika też, że może przygotowywać się na przegraną w kolejnych wyborach.

– Wybory mogą być nie tylko nieuczciwe, ale być może także sfałszowane. Więc żeby uniknąć tego największego ryzyka, trzeba mieć też własny, niezależny, oczywiście legalny, system kontroli wyborów – powiedział polityk, zapewniając, że w tym celu jest w kontakcie m.in. z Komitetem Obrony Demokracji.

Zobacz także: „Cieszę się, że Putin odczytał nasze sygnały”. Nagranie z Tuskiem w Moskwie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej