RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Biden rozmawiał z Putinem. Czy powstrzymał spodziewaną agresję?

Putin łączy się ze swojej rezydencji w Soczi, zaś Biden z Białego Domu. (fot, PAP/EPA/MIKHAEL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Putin łączy się ze swojej rezydencji w Soczi, zaś Biden z Białego Domu. (fot, PAP/EPA/MIKHAEL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Zakończyła się wideokonferencja prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy mieli rozmawiać przede wszystkim na temat sytuacji na Ukrainie i koncentracji wojsk rosyjskich, a także o stabilności strategicznej i cyberbezpieczeństwie.

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina zakończyła się we wtorek po ponad dwóch godzinach. Rozmowa rozpoczęła się o godz. 16.07, zaś informacja o jej zakończeniu pojawiła się po godz. 18.

W udostępnionym przez rosyjskie media państwowe materiale wideo z początku spotkania widać, że prezydenci rozmawiają bez udziału współpracowników.

– Witam, dobrze pana znowu widzieć. Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się osobiście – powiedział Biden. – Witam pana, panie prezydencie – miał z kolei powiedzieć Putin na początku spotkania. Na opublikowanych przez Kreml kadrach widać, że Putin siedzi za dużym stołem i przed ekranem, na którym widzi swego rozmówcę.

Obie strony sygnalizowały wcześniej, że nie należy spodziewać się przełomu.

Biden o „czerwonej linii” Putina. Prezydent USA odpowiada na pytanie polskiego dziennikarza

Odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia w Białym Domu prezydent USA Joe Biden oświadczył, że nie akceptuje wyznaczonej przez...

zobacz więcej

– Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą silnymi sankcjami i innymi środkami na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie – poinformował Biały Dom.

– Prezydent Biden wyraził głębokie zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych i europejskich sojuszników dotyczące eskalacji rosyjskich sił otaczających Ukrainy i jasno przekazał, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą silnymi gospodarczymi i innymi środkami w przypadku militarnej eskalacji – napisano w komunikacie po zakończeniu trwającej ponad dwie godziny rozmowy obu liderów.

Dzień przed szczytem Biden odbył rozmowy z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch; szef dyplomacji USA Antony Blinken ustalił wspólne stanowisko z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaś najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z państw NATO.

Do rozmowy Bidena z Putinem doszło na tle bezprecedensowej koncentracji wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą. Według amerykańskich oficjeli i służb, charakter rosyjskiej mobilizacji wskazuje na intencję przeprowadzenia szerokiej ofensywy.

Dyrektor CIA i były ambasador USA w Rosji William Burns stwierdził w poniedziałek, że nadal nie wiadomo, czy Putin podjął decyzję o ponownym ataku na Ukrainę, ale dodał, że „nie przeceniałby apetytu Putina na ten kraj”. Według CNN podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland miała stwierdzić w poniedziałek podczas poufnego wystąpienia w Senacie, że mimo przygotowywanych przez USA ostrych sankcji, opcje Waszyngtonu, by odwieść Moskwę od planów napaści, są ograniczone.

Poza tematem obecnych napięć Biden i Putin mieli kontynuować rozpoczęte latem w Genewie rozmowy o cyberbezpieczeństwie, stabilności strategicznej i programie jądrowym Iranu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej