RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowoczesne samochody Żmija trafią na granicę. Pomogą wojsku w patrolach [WIDEO]

Pierwsze terenowe samochody rozpoznawcze Żmija dostarczone wojsku trafią na polsko-białoruską granicę - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który we wtorek przekazał pojazdy i spotkał się z żołnierzami służącymi na granicy.

– To nowoczesny samochód, który na co dzień będzie wykorzystywany przez żołnierzy patrolujących polsko-białoruską granicę – powiedział minister obrony w Kopytowie (woj. lubelskie), przekazując pierwszych 25 pojazdów żołnierzom 2. Pułku Rozpoznawczego wchodzącego w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.


Jak dodał, pojazdy zwiększają mobilność wojska w trudnym terenie. Ponadto można je uzbroić; zostały także skonstruowane z myślą o transporcie powietrznym i desancie.

Kryzys na granicy


– Dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna, Unia Europejska jest bezpieczna, Sojusz Północnoatlantycki jest bezpieczny – zwrócił się do żołnierzy. Minister dziękował także żołnierzom estońskim skierowanym na polsko-białoruską granicę. Kryzys na granicy określił jako dokonywany przez Białoruś atak hybrydowy, w którym wykorzystywani są migranci.

Szef MON podkreślał znaczenie współpracy wojska z lokalną społecznością. – To niezwykle istotne, żeby żołnierze mieli wsparcie ze strony mieszkańców terenów nadgranicznych – powiedział Błaszczak. Zaznaczył, że żołnierze wspomagający Straż Graniczną i Policję otrzymują słowa wsparcia z całej Polski.

Białoruskie służby prowadziły działania dywersyjne na granicy z Polską

Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca...

zobacz więcej

118 pojazdów dla wojska                                          


  Dostawy pojazdów dalekiego rozpoznania Żmija to realizacja wartej 90 mln zł umowy z września 2017 między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum Polskiego Holdingu Obronnego oraz spółki Concept. Zgodnie z umową wykonawca dostarczy wojsku 118 pojazdów,  przekazana we wtorek partia 25 pojazdów to pierwszy etap realizacji kontraktu.  Pierwsze samochody trafiły do 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Pojazdy dalekiego rozpoznania Żmija są przeznaczone dla pododdziałów rozpoznawczych działających na tyłach przeciwnika na głębokości do 150 km, do zwalczania celów lekko opancerzonych i nisko lecących celów powietrznych oraz do wsparcia ogniowego żołnierzy prowadzących rozpoznanie piesze. Pojazdy są przystosowane do transportu drogą powietrzną z wykorzystaniem śmigłowców (na zawieszeniu zewnętrznym) i samolotów transportowych, z których mogą być desantowane na spadochronach. Pozwalają wypełniać zadania rozpoznawcze przez załogę w oderwaniu od wojsk własnych, mogą być użyte do transportu zaopatrzenia, a ich konstrukcja umożliwia montaż różnych typów uzbrojenia strzeleckiego.

 Opancerzenie odpowiada natowskiej normie STANAG 4569                                          


 Pojazdy Żmija wyprodukowano z wykorzystaniem zmodyfikowanego podwozia samochodu Mitsubishi L200. Napędza je silnik wysokoprężny o mocy 180 KM z maksymalnym momentem obrotowym 430 Nm; mają sześciobiegową manualną skrzynię biegów i skrzynię rozdzielczo-redukcyjną z blokadą międzyosiowego mechanizmu różnicowego, pozwalająca na tryb pracy 4x2, 4x4, 4x4 zblokowany i 4x4 ze zredukowanym przełożeniem.

Opancerzenie odpowiada natowskiej normie STANAG 4569. Wozy wyposażono w systemem łączności radiowej oraz elektryczną wyciągarkę o zdolności holowania drugiego pojazdu o takiej samej dopuszczalnej masie całkowitej.

Prędkość maksymalna pojazdu to 140 km/h na drogach utwardzanych i 100 km/h po drogach gruntowych. Zasięg przy zbiorniku paliwa o pojemności 75 litrów wynosi 600 km po drogach utwardzanych oraz 300 km po bezdrożach. Wysokość pojazdu to 2 m, a jego długość to 4 m. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 2,6 t, z czego 1,7 t to masa własna. Prześwit pojazdu wynosi 250 mm, a jego dzielność terenowa umożliwia pokonywanie przeszkód w zakresie kątów natarcia i zejścia rampowego wynoszących powyżej 37 stopni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej