RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Litwa przedłuża zaostrzony stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. A na granicy z Polską?

Litwa przedłużyła we wtorek swój pierwszy w historii zaostrzony stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Będzie on obowiązywać do 15 stycznia. Nie wprowadzono go jednak na granicy z Polską. Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów spadła w ostatnich dniach w związku z mroźnymi warunkami pogodowymi. Minionej doby odnotowano 23 takie próby.

Nielegalni migranci z Białorusi. Litwa wprowadziła stan wyjątkowy

W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa w piątek wieczorem ogłosiła stan wyjątkowy. Premier kraju Ingrida Szimonyte...

zobacz więcej

Sejm Litwy zrezygnował we wtorek z propozycji rządu o wprowadzeniu zaostrzonego stanu wyjątkowego na granicy z Polską. Przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen wskazała, że jego wprowadzeniu sprzeciwiła się znaczna część posłów. – Uznano więc, że na tym etapie nie jest to konieczne działanie, ale w razie potrzeby powrócimy do tego założenia – powiedziała Czmilyte-Nielsen.

Z wnioskiem o wprowadzenie zaostrzonego stanu wyjątkowego na granicy z Polską wystąpiła szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. Podkreślała, że potrzebne jest to w celu zapobieżenia wtórnej migracji, gdy usiłuje się przemycać migrantów przez granicę litewsko-polską dalej na zachód.

– Sytuacja będzie rozwiązana, gdy nie będzie w ogóle migrantów na granicy po białoruskiej stronie. Obecnie nie mamy takich informacji. Wiemy, że są tam tysiące ludzi zakwaterowanych w hangarach i innych budynkach. Tak długo, jak są tam ludzie oraz znając nieprzewidywalność Białorusi i Łukaszenki, oczywiście nie możemy być spokojni. Musimy więc być gotowi i reagować w każdym momencie, by przeciwdziałać możliwemu atakowi – mówiła we wtorek minister Bilotaite.

Sejm Litwy we wtorek jednogłośnie przedłużył natomiast zaostrzony stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Będzie on obowiązywał do 15 stycznia.

Na Litwie zaostrzony stan wyjątkowy na okres jednego miesiąca bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju wprowadzono 9 listopada i miał wygasnąć 9 grudnia. Wzmocniona została ochrona granicy, a ruch pojazdów ograniczony. Wprowadzenie reżimu nadzwyczajnego pozwoliło też na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem.

Minionej doby na granicy z Białorusią udaremniono 23 próby nielegalnego przedostania się na Litwę. W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło już ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7,5 tys. zostało zawróconych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej