RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rząd wesprze tę branżę. Chodzi o przetwarzanie danych nt. pasażera

Rząd szykuje zmiany dot. branży lotniczej (fot. Shutterstock)
Rząd szykuje zmiany dot. branży lotniczej (fot. Shutterstock)

Możliwość rozłożenia w czasie kar nakładanych na przewoźników za naruszenie ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera – zakłada projekt nowelizacji przyjęty we wtorek przez rząd. Cel zmian to wzmocnienie branży lotniczej, która przez COVID-19 jest w trudnej sytuacji finansowej.

LOT pozywa Boeinga. Przewoźnik domaga się miliardowego odszkodowania

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko firmie Boeing. Polski przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie...

zobacz więcej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera przygotowało MSWiA. We wtorek przyjęła go Rada Ministrów.

„Zaproponowane rozwiązania mają wzmocnić branżę lotniczą, która znajduje się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią COVID-19 i przyjętą z tego tytułu na całym świecie polityką obostrzeń” – podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Przyjęty projekt zakłada m.in. wprowadzenie możliwości rozłożenia w czasie nakładania na przewoźników lotniczych administracyjnych kar finansowych za naruszenie obowiązków związanych z przekazywaniem danych dotyczących przelotu pasażera (PNR). „Ograniczone zostaną także istniejące w tym zakresie obowiązki administracyjne” – zapowiedziało CIR.

O karach, które grożą przewoźnikom za naruszenie ustawy o przetwarzaniu danych PNR, w październiku pisała „Rzeczpospolita”. Dziennik wskazywał, że ukaranych może zostać 210 firm lotniczych, które realizowały loty międzynarodowe.

Obowiązek przekazywania danych do centralnego systemu, jak przypominała gazeta, wszedł w życie w maju 2018 r., a takie same regulacje dotyczą wszystkich państw UE.

„LOT dla Sportu”. Ta informacja zainteresuje kibiców

Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę z Polskim Komitetem Olimpijskim, w ramach której na pokładach przewoźnika przylecą do Małopolski...

zobacz więcej

„Dane trzeba przekazywać Straży Granicznej od 48 do 24 godzin przed lotem. Kara administracyjna za naruszenie obowiązku wynosi 20 tys. zł za lot. Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Anna Michalska potwierdza »Rz«, że »w okresie od czerwca do września 2021 r. zostało wszczętych około 17 tys. postępowań administracyjnych dotyczących naruszeń (tej) ustawy«. Oznacza to, że chodzić może aż o 340 mln zł” – pisała „Rz”. SG, jak można było przeczytać w dzienniku, wszczynała postępowania w związku ze zbliżającym się terminem przedawnienia.

Zgodnie z wtorkowym komunikatem CIR w przyjętym przez rząd projekcie przewidziano, że okresy przedawnienia naruszenia „będą ustalane w oparciu o przepisy, które będą obowiązywały w dniu przedawnienia”.

„Rozwiązanie to zabezpieczy prawidłowy tok postępowań, w szczególności w przypadku spraw skomplikowanych oraz rozłoży w czasie obciążenia finansowe wynikające z nakładania administracyjnych kar pieniężnych na przewoźników lotniczych, którzy dopuścili się znacznej liczby naruszeń” – wyjaśniło CIR.

Zobacz także: Kryzys branży lotniczej zagraża 46 milionom miejsc pracy


Projekt zakłada także, że kary nakładać będzie nie tylko Komendant Główny Straży Granicznej, lecz także komendant oddziału Straży Granicznej. „Rozwiązanie to uelastyczni, w ramach Straży Granicznej, wykonywanie zadań w tym zakresie. Wprowadzenie tej możliwości będzie szczególnie istotne w przypadku wystąpienia w krótkim czasie znacznej liczby naruszeń” – uzasadniono w komunikacie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jedno z projektowanych rozwiązań ma natomiast umożliwić „objęcie jednym postępowaniem więcej niż jednego naruszenia i wydania jednej decyzji w odniesieniu do wielu naruszeń”. „Zmiana ta usprawni prowadzenie postępowań wobec tego samego przewoźnika. Prowadzenie w takich przypadkach postępowania administracyjnego obejmującego wiele naruszeń ograniczy koszty oraz przyspieszy i uprości postępowanie” – podało CIR.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej