RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Uderzył orkan Barra. Irlandczycy zostali w domach. Nie mają prądu

Co najmniej 59 tys. gospodarstw domowych i firm w Irlandii zostało pozbawionych prądu wskutek uderzenia we wtorek orkanu Barra – poinformował irlandzki operator sieci energetycznych ESB Network. Policja zaleca, aby bez potrzeby nie wychodzić z domów.

Ogromne straty po przejściu Fryderyki. Są ofiary

Co najmniej osiem osób zginęło, a niemal sto zostało rannych w wyniku przejścia nad Niemcami orkanu Fryderyka. Wichura spowodowała milionowe...

zobacz więcej

Barra, który przyniósł porywy wiatru przekraczające 130 km/godz. oraz ulewne deszcze, uderzył w Irlandię we wtorek rano od strony południowo-wschodniej.  W trzech hrabstwach na tym obszarze – Cork, Kerry i Clare – obowiązuję najwyższy, czerwony poziom ostrzeżenia, co oznacza, że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia. Pozostanie on w mocy co najmniej do wtorku wieczorem. W niemal całej pozostałej części kraju obowiązuje poziom pomarańczowy.    

 Ulewne deszcze paraliżują życie mieszkańców                                           


 Wiele obszarów, zwłaszcza w hrabstwie Cork, jest pod wodą w efekcie ulewnych deszczy. Irlandzki nadawca RTE informuje również o połamanych drzewach, przygniecionych samochodach, a także o odwołanych niektórych lotach w Dublinie, Cork i Shannon. 

Barra  przesuwa się w kierunku północno-wschodnim i w dalszej części dnia jego uderzenie jest spodziewane w Wielkiej Brytanii. Skutki sztormu już są odczuwane w Irlandii Północnej, gdzie pozbawionych prądu zostało 7500 domostw. Obawy związane z uderzeniem Barry są tym większe, że na niektórych terenach północno-wschodniej Anglii oraz Szkocji dopiero zakończono usuwanie efektów poprzedniego orkanu, Arwen, który przeszedł w ostatni weekend listopada. Spowodował on przerwanie dostaw prądu do około miliona domostw, z czego kilkanaście tysięcy było pozbawionych elektryczności przez ponad dziewięć dni. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej