RAPORT

Tusk kontra Tusk

Pilny list do Donalda Tuska. „Żądam natychmiastowych działań”

Anna Zalewska pisze do Donalda Tuska ws. unijnej afery (fot. European Union 2021/ EP/ Michel CHRISTEN)
Anna Zalewska pisze do Donalda Tuska ws. unijnej afery (fot. European Union 2021/ EP/ Michel CHRISTEN)

W związku z doniesieniami dziennika „Libération” o nadużyciach, korupcji i handlu wpływami przez polityków Europejskiej Partii Ludowej oraz sędziów TSUE europosłanka PiS Anna Zalewska wystosowała list do Donalda Tuska. „Jak w kontekście ostatnich doniesień Polacy mają przyjmować decyzje TSUE jednoznacznie godzące w bezpieczeństwo energetyczne Polski?” – pyta.

Za co płacimy Tuskowi 30 tys. miesięcznie?

Donald Tusk zarobił do tej pory w UE ok. 9 mln zł. Europejska Partia Ludowa nie ujawnia jednak, ile miesięcznie inkasuje ich lider. Nieoficjalnie...

zobacz więcej

Prezes TSUE i niektórzy sędziowie mieli za publiczne pieniądze spotykać się na specjalnie organizowanych polowaniach z lobbystami i prominentnymi politykami KE wywodzącymi się z Europejskiej Partii Ludowej. Szefem tej formacji jest Donald Tusk.

„Członkowie EPL, głównie politycy kontrolowani przez CDU, byli i obecni komisarze oraz szefostwo Rady Europejskiej uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy” – zaznaczyła Anna Zalewska zwracając się do polityka PO.

Zobacz także ->  Afera z udziałem sędziów TSUE i przedstawicieli KE oraz EPL. Francuski dziennik: Poważne oskarżenia

Zaufanie do TSUE wisi na włosku


Europosłanka zażądała natychmiastowego podjęcia działań wyjaśniających ujawnione nieprawidłowości.

„Ponadto, gdy Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zainteresował się nieprawidłowościami wśród polityków, to Komisja Europejska oraz władze kilku państw »naciskały na to, aby nie prowadzono śledztwa w tej sprawie«. Dobrze wiemy, że OLAF jest urzędem, w którym »wypływowe stanowiska objęły niedawno osoby związane z EPL«” – dodała.

Karczewski stanowczo o obowiązkowych szczepieniach. Mówi, co się dzieje w szpitalach

Od 1 marca w Polsce ma wejść w życie obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. – Jedni będą uważali, że to za późno, a inni...

zobacz więcej

„Działania polityków europejskiej chadecji, unijnych urzędników oraz sędziów TSUE, opisane przez »Liberation« podważają zaufanie do instytucji unijnych, stanowionego przez nich prawa, a także wyroków TSUE, które niejednokrotnie wbrew zapisom unijnych traktatów godziły w interesy Europejczyków” – czytamy w liście do Tuska.

Zalewska pyta, jak w kontekście ostatnich doniesień Polacy mają przyjmować decyzje TSUE jednoznacznie godzące w bezpieczeństwo energetyczne Polski (jednoosobowa decyzja ws. Turowa) czy ingerencję w polski wymiar sprawiedliwości?

Zobacz także ->  „Tusk, ich człowiek w Warszawie”. Echa rosyjskich zachwytów Łukaszenki liderem PO [WIDEO]

„Domagam się działań z pana strony”


„Zaufanie do instytucji Unii Europejskiej od kilku lat systematycznie spada, jednym z efektów było wyjście Wielkiej Brytanii z unijnej Wspólnoty, kiedy to pan był szefem Rady Europejskiej. Nie możemy dopuścić, aby wskutek działań nieuczciwych polityków EPL, urzędników i sędziów pozycja UE była jeszcze słabsza” – oceniła.

Na koniec europosłanka PiS podkreśliła, że jeśli chcemy zachować jedność i siłę UE, musimy kategorycznie sprzeciwić się skandalicznym postawom opisanym przez francuski dziennik.

„Domagam się podjęcia natychmiastowych działań z pana strony w celu wyjaśnienia i pociągnięcia do odpowiedzialności osób dopuszczających się nadużyć” – podsumowała Anna Zalewska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej