RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk o szczepieniach Portugalczyków: Co to jest, mądrzejszy naród?

„Nikt Portugalczyków nie zmuszał, a kraj jest wyszczepiony” – stwierdził Donald Tusk (fot. PAP/Adam Warżawa)
„Nikt Portugalczyków nie zmuszał, a kraj jest wyszczepiony” – stwierdził Donald Tusk (fot. PAP/Adam Warżawa)

Nigdzie w Europie się tego nie robi – stwierdził Donald Tusk pytany, czy Platforma Obywatelska poprze projekt Lewicy o obowiązkowych szczepieniach na koronawirusa. – Dla mnie portugalski przykład jest dużo bardziej (niż austriacki – przyp. red.) pociągający. A co to jest, mądrzejszy naród? Tam jest blisko 90 procent zaszczepionych – dodał były premier i lider PO.

Karczewski stanowczo o obowiązkowych szczepieniach. Mówi, co się dzieje w szpitalach

Od 1 marca w Polsce ma wejść w życie obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. – Jedni będą uważali, że to za późno, a inni...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nowe obostrzenia w Polsce


Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiedzieli we wtorek nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wprowadzenie od 1 marca obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Czytaj więcej: Nowe obostrzenia i obowiązek szczepień. Rząd zmienia zasady [WIDEO]

Donald Tusk zapytany we wtorek w Onet.pl o zapowiedziane przez rząd obostrzenia ocenił, że „nie ma żadnego powodu, aby czekać z obowiązkowymi szczepieniami dla lekarzy, nauczycieli i służb publicznych do 1 marca”.

Donald Tusk o obowiązkowych szczepieniach


Lider Platformy Obywatelskiej pytany, czy jest za powszechnymi, obowiązkowymi szczepieniami przyznał, że nigdzie w Europie tego się nie robi, tylko Austria zapowiada to od lutego „z pewnymi wyjątkami”. Zwrócił też uwagę, że w Portugalii, gdzie nie wprowadzono obowiązku szczepień, zaszczepionych jest 90 proc. obywateli.

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS;...

zobacz więcej

– A co to jest, przepraszam, jakiś mądrzejszy naród? Albo wyjątek na mapie? – stwierdził. Jego zdaniem tamtejsze władze „poważnie do tego podeszły”.

Lider PO „za” paszportem covidowym


Tusk zauważył, że w Polsce narzędzia do promocji szczepień „są na stole”. Podkreślił tez, że powinien obowiązywać „paszport covidowy”. – Niech będzie tak, że jestem zaszczepiony, mogę wejść, nie jestem zaszczepiony, nie mogę wejść – dodał.

– Nie zmuszajmy do szczepienia kogoś, kto ma jakąś obsesję, żeby się nie szczepić. Ale niech zna konsekwencje tego działania. W Portugalii nikt nikogo nie zmuszał, ale to jest kraj wyszczepiony – podkreślił lider PO.

Zobacz także: Przed chwilą stracił prawo jazdy. Tusk znów łamie przepisy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej