RAPORT

Pogarda

Prezydent: Transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu

Najnowsze

Popularne

Transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu; od globalnej społeczności zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas oficjalnego otwarcia odbywającego się w Katowicach Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021.

Semeniuk: Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o jakieś 10 lat

Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o ok. 10 lat, zadaniem rządu jest dostosowanie małych i średnich firm do tego, by mogły nadrabiać...

zobacz więcej

W wystąpieniu online prezydent stwierdził, że z powodu kryzysu związanego z pandemią COVID-19 szczególnie dostrzegamy jak istotna jest przestrzeń cyfrowa.

– Wszyscy żyjemy w świecie cyfrowym, ale jednocześnie żyjemy również w czasach ogromnych wyzwań, które wpływają na nasze życie. To, dlatego wszyscy potrzebujemy takiego środowiska, które może być bezpieczne, neutralne, które bazuje na wzajemnym zaufaniu. I tylko od nas, od globalnej społeczności zależy to, jak ukształtujemy tę przestrzeń – mówił Duda.

Jego zdaniem transformacja cyfrowa jest konieczna dla globalnego dobrostanu. Ale, zastrzegł, konieczne jest znalezienie odpowiedzi na szereg pytań: w jaki sposób cyfryzacja zmienia nasze życie? Jak możemy najlepiej skorzystać z cyfryzacji na skalę globalną? Jaka jest nasza wizja przyszłej edukacji? Czy możemy w pełni zaufać nowym pojawiającym się technologiom? Jak w najlepszy sposób wykorzystać ich potencjał? Jak chronić prawa człowieka w przestrzeni cyfrowej?

Morawiecki: Polska to bezpieczna przystań dla inwestycji w sercu Europy

Gdy światowe rynki przypominają wzburzone morze, inwestycje potrzebują bezpiecznej i stabilnej przystani. Polska na mapie Europy i świata jest...

zobacz więcej

– Na te pytania musimy znaleźć odpowiedzi wspólnie. Nie na poziomie pojedynczego państwa, regionu, czy jednej grupy interesariuszy. To, czego naprawdę potrzebujemy, to wspólny wysiłek. W przeciwnym razie nie odniesiemy sukcesu – stwierdził.

Prezydent wyraził nadzieję, że szczyt w Katowicach poskutkuje ukształtowaniem internetu jako przestrzeni bezpiecznej, inkluzywnej, opartej na wzajemnym zaufaniu.

IGF (Internet Governance Forum – Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej