RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biały Dom o wschodniej flance NATO. „W przypadku nowej inwazji na Ukrainę” [WIDEO]

Jeśli dojdzie do nowej inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa powinna spodziewać się wzmocnienia obecności USA na wschodniej flance NATO – podała Polska Agencja Prasowa, cytując „wysokiego rangą przedstawiciela Białego Domu”. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, poinformował, że przed zapowiedzianą rozmową prezydentów USA i Rosji, Amerykanie także konsultowali się z Polską. Poinformował, że „Stany Zjednoczone zapowiedziały wsparcie dla Ukrainy”.

– Po 2014 roku mieliśmy Europejską Inicjatywę Odstraszania, która zawierała zwiększone rozmieszczenie rotacyjnych wojsk na terytorium państw sojuszniczych wschodniej flanki NATO. (...) Można się spodziewać, że w przypadku inwazji, byłaby potrzeba zwiększenia pewności i poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników w NATO i Stany Zjednoczone byłyby gotowe to zrobić  – oświadczył przedstawiciel administracji Joe Bidena podczas konferencji przed wtorkową rozmową online prezydentów USA i Rosji.

Wysokiej rangi urzędnik amerykański nie chciał zdradzać konkretów ewentualnej odpowiedzi USA na potencjalną inwazję, lecz zasugerował, że USA wesprą Ukrainę nowymi dostawami broni. Jednocześnie zaznaczył, że celem USA nie jest zaangażowanie militarne w ewentualny konflikt.

Konsultacje Polski i USA


Wcześniej rozmawiali szefowie dyplomacji Polski i USA – Zbigniew Rau i Anthony Blinken, oraz ministrowie obrony obu krajów – Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin – mówił Paweł Soloch.

Szef BBN rozmawiał z kolei w imieniu prezydenta ze swoim amerykańskim odpowiednikiem - doradcą prezydenta do spraw bezpieczeństwa, Jakiem Sullivanem. Polskę odwiedziła też dyrektor Narodowego Wywiadu Stanów Zjednoczonych Avril Haines.

Działania NATO w regionie                                             


– Będziemy rozmawiać z Rosją na temat jej obaw dotyczących działalności NATO – zastrzegł z kolei przedstawiciel Białego Domu. 

Podczas wtorkowej rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem poruszymy temat wzajemnych obaw dotyczących działalności Rosji oraz działalności NATO w regionie, ale nie zamierzamy zmieniać naszej polityki dotyczącej tego, kto może wstąpić do Sojuszu – zaznaczył.

Zełenski: Ukraina będzie odpowiadać adekwatnie do sytuacji na granicy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zapowiedział „adekwatną odpowiedź” na rozwój...

zobacz więcej

Dodał, że „Stany Zjednoczone konsekwentnie popierały zasadę, że każde państwo ma prawo do swoich decyzji na temat swojego bezpieczeństwa (...). To jest polityka USA dziś i pozostanie w przyszłości” - zapewnił urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, zapytany podczas konferencji o żądania Rosji, by wykluczyć możliwość członkostwa Ukrainy w NATO.

Rozmowy NATO i Rosji


Mówił też, że USA „wspierają dyskusje między NATO i Rosją dotyczące problemów niepokojących obie strony, zarówno rosyjskie obawy dotyczące działalności NATO, jak i obawy NATO i Ameryki dotyczące działalności Rosji”.

Przeczytaj też: 100 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą. USA ostrzegają przed inwazją

– Jednocześnie nie sądzimy, by rozmowy na temat „czerwonych linii” były pomocne, a prezydent (Biden) sam mówił, że nie będziemy działać zgodnie z logiką akceptowania czyichkolwiek czerwonych linii – zaznaczył oficjel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej