RAPORT

Wojna na Ukrainie

Słowacja. Pandemia krzyżuje szyki rosyjskim i chińskim szpiegom

Działalność rosyjskich i chińskich szpiegów (fot. Shutterstock)
Działalność rosyjskich i chińskich szpiegów (fot. Shutterstock)

Słowacka Służba Informacyjna (SIS), która odpowiada za cywilny wywiad i kontrwywiad, w opublikowanym w poniedziałek dorocznym raporcie zwróciła uwagę na działalność rosyjskich i chińskich szpiegów. Oceniła, że ich kontakty ze słowackimi współpracownikami ograniczyły restrykcje antycovidowe.

AP: Były agent CIA szpiegował FIFA. Zatrudnił go Katar

Katar, gospodarz Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 roku, przez lata korzystał z usług byłego agenta CIA. Mężczyzna szpiegował Międzynarodową...

zobacz więcej

SIS regularnie zwraca uwagę na działania rosyjskiego wywiadu na Słowacji, który jest zainteresowany informacjami politycznymi, wojskowymi i gospodarczymi. Stara się wywierać wpływ na opinię publiczną, by jak największe korzyści odnosiła Rosja.

Według SIS rosyjscy szpiedzy najczęściej działają pod przykrywką członków korpusu dyplomatycznego. SIS nie stwierdziła podejmowania przez nich niebezpiecznych działań, jak sabotaż lub ataki bezpośrednie na ludzi, bądź obiekty.

Z kolei chińskie służby wywiadowcze na Słowacji podejmują wysiłki, których celem jest promowanie zaangażowania chińskich firm telekomunikacyjnych w budowę sieci komórkowej 5G oraz w dostawę technologii do monitorowania łączności i przemieszczania się ludzi.

Według SIS funkcjonariusze zagranicznych wywiadów na Słowacji skoncentrowali swoje działania m.in. na nawiązywaniu kontaktów z przedstawicielami obecnej koalicji rządowej.

SIS zauważyła, że ze względu na wprowadzane ograniczenia związane z pandemią COVID-19, oficerowie zagranicznych wywiadów poważnie ograniczyli osobiste kontakty ze swoimi źródłami. Restrykcje utrudniły także nawiązywanie nowych kontaktów.

Czytaj także: „Z Rosji z miłością”. Szpiedzy zbierali tajne informacje w Lombardii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej