RAPORT

Pogarda

Pełzający konflikt. Żaryn: „Białorusini rozsiewają plotki, szantażują migrantów”

Stanisław Żaryn o eskalowaniu napięcia przez Białoruś (fot. PAP/Artur Reszko)
Stanisław Żaryn o eskalowaniu napięcia przez Białoruś (fot. PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Operacja hybrydowa przeciwko Polsce przeradza się w pełzający konflikt; liczba ataków się zmniejsza, ale służby białoruskie wciąż destabilizują granicę Polski – podkreślił w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

MON pyta, skąd agresja migrantów atakujących granicę. „Białorusini częstują ich alkoholem”

Powodem agresji migrantów wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej może być spożycie alkoholu –...

zobacz więcej

Żaryn we wpisach na Twitterze zaznaczył, że „służby białoruskie celowo eskalują napięcie, prowadząc w dalszym ciągu operację przeciwko Polsce”.

Według rzecznika „operacja hybrydowa przeciwko Polsce przeradza się w pełzający konflikt”. „Liczba ataków się zmniejsza, ale służby białoruskie wciąż destabilizują granicę Polski. Cudzoziemcy oraz białoruscy funkcjonariusze atakują granicę RP, żołnierzy i funkcjonariuszy” – stwierdził.

Jak podkreślił, część cudzoziemców jest zainteresowana podejmowaniem ataków na polską granicę. „Służby białoruskie zachęcają ich, rozpuszczając plotki o rzekomych negocjacjach dot. wpuszczenia ich na teren UE, a także szantażując powrotem do krajów pochodzenia, jeśli nie dostaną się na Zachód” – dodał.

Ostatniej doby zanotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie - ok. 8,9 tys., w październiku 17,4 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Na trzy miesiące, od 1 grudnia do 1 marca, w pasie obejmującym 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią wprowadzono zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy. Wcześniej na tym samym obszarze obowiązywał stan wyjątkowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej