RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Podsekretarz generalny ONZ: Świata nie stać na kolejne lata kryzysu gospodarczego

Liu Zhenmin bierze udział w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Liu Zhenmin bierze udział w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Świata nie stać na kolejne 4-5 lat kryzysu gospodarczego; 3 lata to i tak za dużo – powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP podsekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. gospodarczych i społecznych Liu Zhenmin, który bierze udział w szczycie cyfrowym ONZ IGF2021 w Katowicach.

Polski Instytut Ekonomiczny: Gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią

Polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią, a jej zapotrzebowanie jest dwa razy większe niż bieżąca produkcja – stwierdza Polski...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Gospodarki państw członkowskich Unii Europejskiej i G20 powinny odbudowywać się znacznie szybciej po pandemii, w przeciwnym wypadku, ten świat może mieć poważne kłopoty. Nie stać nas na kryzys ekonomiczny trwający 4-5 lat. 3 lata, to wystarczająco długo – ostrzegł Zhenmin.

Chiny i USA podnoszą się gospodarczo po pandemii znacznie szybciej niż UE


– Unia Europejska należy do liderów odbudowy gospodarczej po pandemii. Mimo to, tempo tej odbudowy nie jest adekwatne do oczekiwań wobec Wspólnoty. Gospodarki niektórych krajów członkowskich UE nie zdołały jeszcze – wbrew oczekiwaniom – wrócić do poziomu sprzed pandemii. Myślę, że Unia powinna się skupić teraz właśnie na tym. Jako jedna z największych gospodarek świata Unia powinna odbudować się po pandemii jako pierwsza. Mogłaby wówczas pomagać innym - ocenił podsekretarz generalny, który w latach 2013-2017 był wiceministrem spraw zagranicznych Chin.

– Chiny i Stany Zjednoczone podnoszą się gospodarczo po pandemii znacznie szybciej niż Unia Europejska. Ale to nie wystarczy – dodał.

„Economist”: liczba ofiar COVID-19 może sięgać 18 milionów

Oficjalnie na COVID-19 zmarło około 4,5 mln chorych, jednak według modelu, którym posługuje się „Economist”, globalny bilans ofiar śmiertelnych...

zobacz więcej

„Wiele kluczowych branż wciąż jest przynajmniej częściowo zamkniętych”


Pytany, co powoduje, że gospodarka UE wolniej zwalcza ekonomiczne skutki pandemii, Liu Zhenmin stwierdził, że wiele kluczowych branż wciąż jest przynajmniej częściowo zamkniętych. Do tego dochodzą ograniczenia w podróżowaniu. Zdaniem przedstawiciela ONZ odpowiedzią na to powinno być zwiększenie wysiłków na rzecz szczepień i dążenie do osiągnięcia "odporności stadnej".

Przeczytaj też: Polska niespełna rok, Niemcy pięć lat, Włochy 20 – tyle czasu mamy odrabiać straty po pandemii

– Nasze szacunki wskazują, że około połowy państw członkowskich ONZ nie da rady odbudować swoich gospodarek do poziomu z 2019 r. w nadchodzącym roku. W tej liczbie jest też kilka państw członkowskich Unii Europejskiej. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni – alarmował Liu Zhenmin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej