RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kontrowersyjny plakat na święta. Warszawski ratusz zabiera głos

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przy choince na placu Zamkowym (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przy choince na placu Zamkowym (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Bożonarodzeniowy plakat Warszawy nie ma żadnych symboli religijnych, ale można za to doliczyć się na nim 8 gwiazdek. Zdaniem niektórych internautów i części polityków to prowokacja. – Nie ma żadnego ukrytego przekazu. Jeżeli ktoś dopatruje się na nim negatywnych i złych znaczeń, to bardziej świadczy to o nim niż o plakacie – skomentowała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

„Świąteczne” plakaty na zlecenie Trzaskowskiego. Zamiast narodzenia Jezusa - pioruny i jeb**ie

Lewicowa aktywistka Ola Jasionowska, która rok temu święta Narodzenia Chrystusa połączyła z promocją aborcji, w tym roku znów szuka skandalu. Na...

zobacz więcej

Plakat przedstawia w górnej partii umowną architekturę na tle nieba, a w dolnej paru łyżwiarzy na ślizgawce. Gdyby nie kilka ośnieżonych choinek i życzenia: „Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego”, można by uznać, że nie nawiązuje w żaden sposób do Świąt Bożego Narodzenia.

Ośmiu gwazdek dopatrzył się m.in. Patryk Jaki. „Nie ma tam żadnych symboli narodzenia Chrystusa. Natomiast jest 8 gwiazdek (5 w innym kolorze i 3 w innym)” – skomentował w sieci europoseł. „Tak nikt z was się nie myli. Zamiast Świąt Bożego Narodzenia Warszawa Platformy Obywatelskiej proponuje nam jeb** PiS” – dodał. Nawiązania do wulgarnego symbolu doszukiwało się w grafice także wielu internautów, którzy ostro ją skrytykowali.

Zobacz także ->  Awantura o karty świąteczne. „Trzaskowski wpisuje się w wojnę światopoglądową”

– Jest to bardzo pozytywny, neutralny plakat. Nie ma żadnego ukrytego przekazu – przekonuje teraz rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk, w rozmowie z Interią.

Zapewnia, że celem władz miasta „nie jest żaden negatywny przekaz czy obrażanie kogokolwiek”. – Wręcz przeciwnie dążymy, żeby on był dla wszystkich. Zawarliśmy to w haśle na plakacie - dodaje.

Międzynarodowa afera w szeregach Tuska. Mularczyk: To dotyczy jego przyjaciół

Prezes TSUE i niektórzy sędziowie mieli za publiczne pieniądze spotykać się na specjalnie organizowanych polowaniach z lobbystami i prominentnymi...

zobacz więcej

Rzeczniczka odnosi się również do zarzutów, że na plakacie przygotowanym z okazji Świąt Bożego Narodzenia nie ma ani słowa o przyjściu Jezusa na świat.

Nie ma na nim symboli religijnych, ponieważ jesteśmy administracją samorządową. Szopek z Jezusem oczekiwałabym raczej w przekazie instytucji związanych z religią i Kościołem, a nie jednostek administracji, które powinny być neutralne światopoglądowo – stwierdziła.

Zobacz także ->  Warszawiacy mają problem. Trzy lata z Trzaskowskim i dwie gigantyczne podwyżki

Budzący emocje plakat zaprojektowała lewicowa aktywistka Ola Jasionowska, która rok temu święta Narodzenia Chrystusa połączyła z promocją aborcji. Graficzka pracuje w biurze marketingu warszawskiego ratusza; jest m.in. autorką znaku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

– Każdy z nas realizuje swoją pracę, która jest nadzorowana przez przełożonych – mówi teraz Beuth-Lutyk. Zapewnia, że grafika przed opublikowaniem została zaakceptowana przez władze miasta. Stwierdziła, że urzędników nie interesują poglądy pracowników, a oceniają wyłącznie ich pracę i efekt końcowy.

– Nie ma sytuacji, w której osoba o określonych poglądach, z którymi mniej lub bardziej się uzewnętrznia, może je w jakiś sposób przekładać na swoją pracę – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej