RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

GIS ostrzega przed salmonellą w partii jajek

Potencjalne zagrożenie dla zdrowia (fot. Shutterstock/ AtlasStudio)
Potencjalne zagrożenie dla zdrowia (fot. Shutterstock/ AtlasStudio)

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o stwierdzeniu obecności pałeczek Salmonelli Enteritidis na powierzchni skorupek jaj oraz w ich treści. Komunikat GIS dotyczy partii jaj od producenta z Mazowsza.

Salmonella w kiełbasie. GIS wycofuje produkty

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu jednej partii produktu „Kiełbasa surowa metka tatarska”. Powodem jest wykrycie...

zobacz więcej

Chodzi o produkt: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, „Jaja młodości”, numer partii/data trwałości – 06.12.2021, kod na skorupkach – 3PL 14261338.

Producentem jest „Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska”, Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 35, 08-110 Siedlce, numer zakładu pakowania jaj: PL 14265903.

Producent poinformował wszystkich odbiorców wskazanej partii jaj o sytuacji – w celu zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji.

GIS podał, że powiatowy lekarz weterynarii w Siedlcach pobrał urzędowe próby z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. Producent do otrzymania wyników prób nie będzie wprowadzał na rynek jaj z tego kurnika.

GIS akcentuje, że nie należy spożywać partii jaj określonej w ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej