RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Będzie nagroda im. kpt. Leszka Wiktorowicza

Kapitan Leszek Wiktorowicz na ukochanym Darze Młodzieży (fot. PAP/Janusz Uklejewski)

Ludzie, którzy wsławili się wybitnymi osiągnięciami żeglarskimi, kształtują świadomość morską, czy przyczyniają się do wychowania kolejnych pokoleń wybitnych polskich żeglarzy – zostaną uhonorowani. W rok po śmierci kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy pokoleń polskich marynarzy, w Gdyni ustanowiono Nagrodę jego imienia.

W tym samym czasie Bractwo Kaphornowców i Press Club, niezależnie od siebie wpadli na pomysł, żeby powstała nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Z jednej strony, żeby uczcić pamięć tego wyjątkowego człowieka i wybitnego marynarza, ale także dlatego, by pokazać, do jakiego standardu powinni równać inni. Leszek Wiktorowicz jest wzorem kapitana – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Jarosław Włodarczyk z Press Clubu, jeden z pomysłodawców ustanowienia Nagrody. – Ostatecznie prezydent Gdyni pan Wojciech Szczurek, który ma zdolności łączenia ludzi doprowadził do tego, że Nagroda to wspólna inicjatywa i Bractwa, i Press Clubu, i miasta Gdynia – dodał Włodarczyk

Nagroda będzie przyznawana co roku za osiągnięcie z roku poprzedniego, a jej laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna.

Laureata (spośród kandydatów zgłoszonych w styczniu 2012 roku) wyłoni Kapituła Nagrody, w skład której weszli: kpt. ż.w. Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana; kadm. Czesław Dyrcz z Bractwa Kaphornowców, który będzie przewodniczącym Kapituły; Bohdan Sienkiewicz z Bractwa Kaphornowców; Marek Łucyk z Urzędu Miasta Gdyni; Joanna Zielińska także z Urzędu Miasta Gdyni oraz Waldemar Heflich reprezentujący Press Club Polska.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Po raz pierwszy nagroda zostanie wręczona w roku 2012 (przyznana za zasługi w roku 2011). Wyłonienie i ogłoszenie laureata nastąpi w połowie lutego 2012 roku w Gdyni, a uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się na początku marca w Warszawie.

Ta nagroda różni się tym od innych, że będziemy doceniać wyczyny i osobistości zupełnie wyjątkowe. Poza tym chcemy pokazywać, na ile dane osiągnięcie wpływa pozytywnie na kształtowanie świadomości morskiej Polaków. Czy Polacy przypominają sobie, że Polska leży nad morzem –podkreśla Jarosław Włodarczyk. – Skład Kapituły gwarantuje, że tylko osoby godne otrzymają Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – dodaje przedstawiciel Press Clubu.

Warto przypomnieć, że 30 września tego roku, w gdyńskim porcie odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. Leszka Wiktorowicza. Napis na tablicy głosi: „Z tego miejsca przez 25 lat wyruszał w rejsy wybitny człowiek morza, budowniczy i komendant Daru Młodzieży, wychowawca pokoleń polskich marynarzy, dowódca w wyprawie Darem Młodzieży dookoła świata wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Tablicę tę wmurowują jego załoga, wychowankowie, dziennikarze i przyjaciele”.

Zobacz więcej