RAPORT

Wojna na Ukrainie

Migranci zorganizowali protest na Białorusi. Nowe nagranie

Migranci koczujący w magazynach, które służbom białoruskim służą do grupowania cudzoziemców, zorganizowali protest. „Nie chcemy do domu, chcemy do Europy!” – krzyczeli.

Narewka. Kolejna prowokacja służb białoruskich, nowe informacje z granicy

Do kolejnej prowokacji białoruskich służb doszło na odcinku granicy ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Narewce na Podlasiu....

zobacz więcej

W połowie listopada duże grupy migrantów sprowadzonych na Białoruś próbowały sforsować granicę Polski w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Po nieudanej próbie cudzoziemcy zostali wywiezieni przez służby białoruskie do magazynów Bremino, by tam regenerowali się po działaniach prowadzonych przy naszej granicy.

Jak przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, w magazynach tych migranci zorganizowali protest. Jak podkreślił rzecznik, cudzoziemcy nie chcą wracać do swoich krajów, tylko chcą czekać na możliwość przedarcia się do Unii Europejskiej.

W czasie protestu cudzoziemcy krzyczeli: „Nie chcemy do domu, chcemy do Europy!”. W akcji filmowanej na potrzeby propagandowe brały udział również także dzieci – wskazał Żaryn publikując nagranie.

„Od wielu dni służby białoruskie rozpuszczają plotki wśród cudzoziemców, które mają na celu zachęcanie ich do atakowania granicy RP i prób przedarcia się na Zachód. Reżim Aleksandra Łukaszenki jest wciąż zainteresowany destabilizowaniem Polski. Jednocześnie prowadzona jest gra na uśpienie czujności tych, którzy chronią polską granicę” – podkreślił.

Od wielu dni z Białorusi odlatują do swoich krajów cudzoziemcy, którzy wcześniej próbowali przedzierać się na Zachód. W ubiegły czwartek Żaryn poinformował o kolejnej grupie powracających do ojczyzny. Zaznaczył, że powroty nie oznaczają końca białorusko-rosyjskiej operacji przeciwko Polsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej