RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kilkunastostopniowy mróz to nie wszystko. Synoptycy: Lód, krążki śryżowe i gołoledź

W weekend dosypało śniegu m.in. na Podkarpaciu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
W weekend dosypało śniegu m.in. na Podkarpaciu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Początek tygodnia będzie pochmurny z opadami śniegu i stopniowym spadkiem temperatury. Zacznie się już w nocy z poniedziałku na wtorek, choć łagodnie: do -9 st. Z przygotowanej przez meteorologów IMGW synoptycznej prognozy pogody wynika, że sytuacja pogorszy się w połowie tygodnia – napłynie zimne powietrze, choć jednocześnie można liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Oprócz śniegu należy spodziewać się też pierwszych w tym sezonie zimowym zjawisk lodowych.

„Deszcz” martwych ptaków przed szpitalem. Spadały na głowy przechodniów

Setki martwych ptaków znaleziono na chodniku i ulicy przed szpitalem w hiszpańskim mieście Ferrol. Z relacji świadków wynika, że spadały one z...

zobacz więcej

Poniedziałek pochmurny z opadami śniegu, lokalnie także deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia miejscami na północy kraju temperatura powietrza wynosić będzie około –1 st., a na południu około jednej kreski powyżej zera. Wiatr z kierunków północnych, na wybrzeżu porywisty.

Czytaj więcej: Pogodowa mapa Polski w poniedziałek

Prognoza pogody – drugi tydzień grudnia 2021


We wtorek pochmurno z opadami śniegu i większymi przejaśnieniami na zachodzie. Rozpogodzenia i napływ zimnego powietrza spowoduje nocą spadek temperatury do –8 st. i utrzymywanie się w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju temperatury poniżej zera. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, tam około –6 st.

Źródło: IMGW-PIB

W połowie tygodnia większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz napływ zimnego powietrza przyczyni się do dalszego ochłodzenia. W środę opady śniegu wystąpią tylko na południu kraju. Noc zimna: od –13 na Suwalszczyźnie do –4 st. nad morzem i na południowym wschodzie. W dzień temperatura wyniesie od –8 do 0 st.

Pierwsze zjawiska lodowe w tym sezonie zimowym


Niskie temperatury utrzymujące się całą dobę zwłaszcza na wschodzie kraju oraz na pogórzu spowodują rozwój zjawisk lodowych na rzekach i jeziorach. Pierwsze przypadki pojawią się na rzekach górskich oraz w zlewni Narwi w postaci lodu brzegowego a pod koniec tygodnia również i krążków śryżowych.

Źródło: IMGW-PIB
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że w czwartek i piątek ponownie wzrośnie zachmurzenie i wielkość opadów śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Paraliż na Wyspach po burzy śnieżnej. „Narodowy skandal” trwa już piąty dzień

Około 30 tys. domów w Wielkiej Brytanii nadal nie ma prądu po przejściu przez ten kraj burzy śnieżnej Arwen. Kontrowersje budzi fakt, że śnieżyca...

zobacz więcej

W Karpatach zachodnich opady śniegu mogą być intensywne. Temperatura minimalna od –13 do – 3 st., a maksymalna od –7 do 0 st. Wiatr zmieni kierunek na południowy.

Zmiana pogody


Pod koniec tygodnia – wraz z nadejściem umiarkowanego i dużego zachmurzenia – zrobi się nieco cieplej. „Gdzieniegdzie na północy padał będzie śnieg, a na południu, szczególnie w niedzielę, śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz i marznący deszcz powodujący gołoledź. Okresami utworzy się mgła osadzająca szadź” – wynika z prognoz.

W weekend temperatura minimalna wyniesie od –10 do –2 st. Nieco cieplej będzie w ciągu dnia, choć i wtedy temperatura maksymalna nie przekroczy dwóch kresek powyżej zera.

Zobacz także: Uwięziła ich śnieżyca. Klienci i pracownicy Ikea razem spędzili noc

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej