RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest nowy sondaż. PiS się umacnia, najwięcej ze wszystkich traci Hołownia

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory odbyły się teraz? (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory odbyły się teraz? (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Prawo i Sprawiedliwość zyskało poparcie i umacnia się na pozycji lidera – wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Najwięcej ze wszystkich ugrupowań traci Polska 2050 Szymona Hołowni. Poparcie zmieniło się też Koalicji Obywatelskiej.

Poseł Lewicy zaprzeczył żądaniu blokady środków UE. Kłeczek pokazał mu dokument

– Ale gdzie, kiedy? (…) Ale, którzy? pan ma jakieś urojenia – stwierdził poseł Lewicy Andrzej Szejna spytany o list podpisany przez m.in....

zobacz więcej

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, zdecydowanie wygrałaby je partia Jarosława Kaczyńskiego, na którą głosować chce 32,1 proc. badanych. W porównaniu do badania przeprowadzonego przed dwoma tygodniami partia rządząca notuje wzrost poparcia o 1,5 pkt. proc.

Na drugim miejscu w tym sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą wskazało 23,7 proc. respondentów. Oznacza to również wzrost poparcia; o 2 pkt. proc.

Na podium znalazła się jeszcze słabnąca Polska 2050. Na partię Szymona Hołowni głosować chce 10,6 proc. badanych. Oznacza to, że formacja zanotowała największy spadek ze wszystkich ugrupowań. Przed dwoma tygodniami notowała 13,3 proc.

Do Sejmu weszliby jeszcze przedstawiciele Lewicy, na którą zagłosowałoby 7,8 proc. ankietowanych, Konfederacji – 6,7 proc. poparcia i PSL, które wskazało 5,7 proc. respondentów. Swoich faworytów w parlamentarnym wyścigu nie potrafiło wskazać 13,4 proc. badanych.

W wyborach, gdyby te odbywały się w minioną niedzielę, udział wzięłoby 56,7 proc. respondentów. Z sondażu wynika, że przybyło chętnych do oddania głosu, bo przed dwoma tygodniami deklarację złożyło 51,9 proc. respondentów.

Sondaż został przeprowadzony 3 grudnia na grupie 1000 ankietowanych. W celu zebrania danych wykorzystano metodę wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej