RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Burza po nowej okładce „Newsweeka”, Tomasz Lis oskarża. Posypią się pozwy?

„Siewcy głupoty” – tak zatytułowano nową okładkę „Newsweeka” (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
„Siewcy głupoty” – tak zatytułowano nową okładkę „Newsweeka” (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Edyta Górniak, Jan Pospieszalski, Bogdan Rymanowski i Piotr Schramm znaleźli się na okładce najnowszego wydania „Newsweeka”. Tygodnik określa ich jako „siewców głupoty”, a jego naczelny Tomasz Lis wprost zarzucił im, że „narażają na śmierć tysiące ludzi”. Schramm i Rymanowski już zareagowali, zapowiadając podjęcie kroków prawnych.

Antyszczepionkowiec w punkcie szczepień. Do zastrzyku wystawił... sztuczne ramię

Policja w Biella w północnych Włoszech prowadzi dochodzenie w sprawie 50-latka, który chciał wyłudzić zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19....

zobacz więcej

„Najnowszy Newsweek – dlaczego podważają skuteczność szczepionek na Covid albo propagują dezinformację o ich szkodliwości, narażając na śmierć tysiące ludzi?” – czytamy we wpisie Tomasza Lisa na Twitterze, będącym zapowiedzią poniedziałkowego numeru tygodnika. Na dołączonej okładce widnieją cztery znane postacie: Jan Pospieszalski, Edyta Górniak, Bogdan Rymanowski i Piotr Schramm.

Wpis Lisa i okładka „Newsweeka”


Okładka wywołała burzę w sieci. Jako pierwszy z bohaterów wydania odniósł się do niej Piotr Schramm: „Mając na uwadze treść wpisu Pana T. Lisa jestem w trakcie analiz prawnych w kontekście ewentualnego aktu oskarżenia związanego z artykułem 212 kodeksu karnego (zniesławienie). Wyniki analiz i moją decyzję w sprawie przekażę wkrótce”. Z kolei pod wpisem naczelnego „Newsweeka” przekazał, że ten „w najbliższych dniach otrzyma stosowne wystąpienia prawne. Eksperci na całym świecie podnoszą alarmy, ludzie na całym świecie wstają przeciwko tyranii. Na ten moment polecam The Lancet o skuteczności ARR szczepień C19”.

Rymanowski zapowiada kroki prawne


W niedzielę wieczorem oświadczenie wydał także dziennikarz Polsat News Bogdan Rymanowski. Odnosząc się do wpisu Lisa zaznaczył, że jest to pomówienie i narusza jego dobra osobiste.

Edyta Górniak o koronawirusie: Wtedy wyprowadzę się z Polski

Jeśli szczepienia przeciwko koronawirusowi będą obowiązkowe, to wyprowadzę się z Polski – zadeklarowała piosenkarka Edyta Górniak. Mówiła też, że...

zobacz więcej

„Słowa o »narażaniu na śmierć tysięcy ludzi« są obrazą i mogą spowodować utratę zaufania niezbędnego w pracy dziennikarskiej, dlatego zamierzam podjąć w tej sprawie odpowiednie kroki prawne” – podkreślił Rymanowski. Zaznaczył także, że jego rolą jest zadawanie pytań w imieniu widzów, dlatego „zaprasza i będzie zapraszał do swego programu lekarzy i ekspertów reprezentujących różne punkty widzenia”.

Na okładce także Górniak i Pospieszalski


Rymanowski pojawił się na okładce „Newsweeka” najprawdopodobniej właśnie z powodu zapraszania do swoich programów osób, które są sceptyczne wobec szczepień przeciw COVID-19 lub im przeciwne. W jednym z wydań rozmawiał m.in. z piosenkarką Edytą Górniak, która otwarcie negowała istnienie koronawirusa.


Ani piosenkarka, ani kolejny z bohaterów okładki Jan Pospieszalski nie odnieśli się dotąd do oskarżeń Tomasza Lisa. Pospieszalski w ubiegłym tygodniu informował, że zachorował na COVID-19 i leczy się witaminami oraz amantadyną, lekiem przepisywanym w chorobie Parkinsona.

Zobacz także: Amantadyna a COVID-19. Niedzielski podał wyniki badań

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej