RAPORT

Wojna na Ukrainie

Francja: Atak na Erica Zemmoura w trakcie wiecu wyborczego

Eric Zemmour został zaatakowany gdy zmierzał na scenę (fot. Antoine Gyori/Corbis via Getty Images / Twitter)
Eric Zemmour został zaatakowany gdy zmierzał na scenę (fot. Antoine Gyori/Corbis via Getty Images / Twitter)

Pierwszy wiec wyborczy Erica Zemmoura, który we wtorek oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w kwietniu 2022 roku, przerywany był protestami i bójkami pomiędzy jego zwolennikami i protestującymi, którzy wdarli się do obiektu. Zanim Zemmour zdołał wygłosić przemówienie doszło też groźnej sytuacji, gdy mężczyzna rzucił się na szyję zmierzającego na scenę kandydata.

Tłumy na pierwszym wiecu wyborczym Zemmoura. Krytykował TSUE i politykę migracyjną

Kandydat na prezydenta Francji, prawicowy publicysta Eric Zemmour zgromadził w niedzielę na swym pierwszym wiecu wyborczym ponad 20 tys. osób w...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Ponad 20 tys. osób zgromadziło się w podparyskim Villepinte na pierwszym wiecu wyborczym prawicowego publicysty Erica Zemmoura. Kandydat na prezydenta Francji ogłosił na nim swój program wyborczy oraz utworzenie nowego ruchu politycznego „Rekonkwista”.

Wiec przebiegał jednak w atmosferze prowokacji, protestów i gwałtownych bójek pomiędzy uczestnikami wiecu, a grupą protestujących, którzy dostali się na salę i próbowali zakłócić wiec. Jak informuje agencja Reuters, grupa przeciwników Zemmoura w koszulkach z hasłami antyrasistowskimi, próbowała stawać i krzesłach przerywać jego wystąpienie. Doszło do krótkiej bójki pomiędzy tą grupą, a uczestnikami wiecu, po czym osoby te zostały odeskortowane z sali. Jak informuje Reuters, powołując się na niezidentyfikowana organizację, do której należeli protestujący, w bijatyce ucierpiało 5 osób.

Do potencjalnie groźnego zajścia doszło na początku wiecu, gdy Eric Zemmour zmierzał na scenę. Niezidentyfikowany mężczyzna w pewnym momencie przedarł się przez tłum i rzucił na szyję kandydata na prezydenta Francji. Mężczyzna został następnie szybko obezwładniony przez ochronę Zemmoura i – jak donosi Reuters – aresztowany przez funkcjonariuszy policji.

W trakcie przemówienia Zemmour przedstawił zarysy swojego programu wyborczego. To m.in. ograniczenie migracji i prawa do azylu oraz dostępu do służby zdrowia dla emigrantów. Publicysta chce też ograniczenia prawa ziemi przy przyznawaniu francuskiego obywatelstwa, a także opowiada się za poprawą stanu edukacji i likwidacją ideologii LGBT we francuskich szkołach. Chce powrotu do tradycyjnych wartości w życiu publicznym i narodowym. Jest również przeciwnikiem „szerzącego się islamolewactwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej