RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Raport Public Citizen. Pfizer twardy w negocjacjach. Co kryją umowy z koncernem?

Pfizer jest producentem jednej z najpopularniejszych szczepionek przeciwko COVID-19 (fot. Michael Ciaglo/Getty Images)
Pfizer jest producentem jednej z najpopularniejszych szczepionek przeciwko COVID-19 (fot. Michael Ciaglo/Getty Images)

Koncern farmaceutyczny Pfizer negocjując umowy „zmusza do milczenia rządy, ogranicza podaż, przerzuca ryzyko na innych i maksymalizuje zyski” – takie zarzuty pod adresem producenta szczepionek przeciw COVID-19 znalazły się w raporcie organizacji Public Citizen. Raport został opublikowany 19 października.

Belgia wprowadza nowe restrykcje. Gwałtowne zamieszki w Brukseli [WIDEO]

Do gwałtownych zamieszek doszło w niedzielę po południu w Brukseli podczas demonstracji przeciwników wprowadzenia nowych restrykcji związanych z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W lutym amerykański portal medyczny STAT, powołując się na analizę brytyjskiego Biura Dziennikarstwa Śledczego, informował, że firma Pfizer jest oskarżana o zastraszanie rządów państw Ameryki Łacińskiej podczas negocjacji dotyczących zakupu szczepionki przeciw COVID-19. Organizacja Public Citizen zdobyła listy warunków postawionych wówczas państwom chcących kupić szczepionki oraz ostateczne wersje umów wynegocjowanych m.in. z Brazylią, Kolumbią, Dominikaną i Peru.

Na podstawie tych dokumentów organizacja przygotowała raport, który został opublikowany 19 października. Wskazano w nim metody, jakie Pfizera miałaby stosować w celu zabezpieczenia interesów firmy.

Autor raportu Zain Rizvi stwierdził w oświadczeniu, że „za zamkniętymi drzwiami Pfizer używa swojej przewagi, by wymusić na rządach liczne ustępstwa”.

Mijają dwa lata od wybuchu pandemii COVID-19. Wciąż nie wiadomo, skąd wziął się koronawirus

Dwa lata od wykrycia pierwszych przypadków COVID-19 w Wuhanie geneza pandemii wciąż jest zagadką. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała nowy...

zobacz więcej

I tak np. władze Brazylii miały zgodzić się na nienakładanie na Pfizera kar w sytuacji opóźnienia dostaw. Miały też zgodzić się na rozstrzyganie ewentualnych sporów przed prywatnym trybunałem arbitrażowym i według prawa obowiązującego w Nowym Jorku.

Niektóre kraje, w tym Brazylia, Chile i Kolumbia, miały wyrazić zgodę na udostępnienie państwowych aktywów, takich jak budynki ambasad czy bazy wojskowe, jako zabezpieczenie przed kosztami ewentualnych spraw sądowych.

W przypadku niedoborów szczepionek Brazylia i Kolumbia miały przystać na harmonogram dostaw według zasad określonych przez koncern.Ponadto Brazylia miała zostać zobowiązania do zwracania się do Pfizera o zgodę w przypadku przyjmowania darmowych szczepionek lub zakupu ich w innym kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej