RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ultimatum Mińska dla migrantów: Przebijecie się do Polski, albo... [WIDEO]

Do obozu przybyła ekipa Łukaszenkowskiej telewizji Biełaruś-1 (fot. yt/Новая газета)
Do obozu przybyła ekipa Łukaszenkowskiej telewizji Biełaruś-1 (fot. yt/Новая газета)

Trzy dni dali białoruscy funkcjonariusze migrantom przebywającym w pobliżu przejścia w Bruzgach na przebicie się do Polski. W przeciwnym razie cudzoziemcy mają zostać deportowani do swoich krajów. W obozowisku migrantów nagrano także „spontaniczny” apel do papieża Franciszka, w którym migranci powołując się na zbliżające się katolickie święta Bożego Narodzenia, żądali, by wpuścić ich do Europy. Jedno z zaangażowanych dzieci trzymało transparent o treści „twoje (Papieża - red.) milczenie nas zabija”.

Jak białoruskie służby wykorzystują dzieci? MON prezentuje nagranie [WIDEO]

„Następny dowód na to, że białoruskie służby wykorzystują dzieci, aby wzmóc presję migracyjną na Polskę” – napisało na Twitterze Ministerstwo...

zobacz więcej

Abu Omar przekazał, że do obozu przybyło dwóch ludzi – jeden wojskowy, drugi cywil – którzy przekazali migrantom, że ci w ciągu trzech dni mają oni przebić się na polską stronę. Obiecali zabezpieczenie przejścia przez białoruskich pograniczników.

W przeciwnym razie – przestrzegli – migranci zostaną wywiezieni do Mińska, skąd czeka ich deportacja do Syrii.

Według Abu Omara do tej pory w rejonie przejścia granicznego pozostaje ok. 1,4 tys. migrantów pochodzących w większości z kurdyjskich terenów Iraku i Syrii. Są też jednak Arabowie w liczbie ok. 150 osób, z czego 53 to Syryjczyzy z Idlibu – ostatniego nie kontrolowanego przez Baszara Al Asada regionu pogrążonego w wojnie kraju.

W ślad za tymi gośćmi do obozu przybyła ekipa Łukaszenkowskiej telewizji Biełaruś-1, która sfilmowała „spontaniczne” zgromadzenie, na którym migranci sformułowali apel do papieża Franciszka

   
– Mamy miesiąc Bożego Narodzenia, gdy narodził się Chrystus, który niósł nowinę o pokoju i miłosierdziu. Prosimy, pozwól tym dzieciom świętować Boże Narodzenie w Europie. Spójrz na nasze twarze, zobacz, że coedziennie tu cierpimy – mówi do kamery młody mężczyzna. Obok widać dzieci z transparentami: „Drogi Papieżu, prosimy o modlitwę miłosierdzia”, „Chcemy zobaczyć twoje tzw. człowieczeństwo” i „Twoje milczenie nas zabija”. Około 40-45 sekundy słychac męski głos mówiący po rosyjsku „Tak, nagrywam jeszcze dla siebie, na swój nośnik”. Według „Nowej Gaziety” to mężczyzna w cywilu, który przyjechał przed ekipą telewizyjną.
Redakcja wyjaśnia, że migranci kupowali pakiety turystyczne za 3 do 5 tys. dolarów, obejmujące przelot, opłatę za wizę (wydaną w uproszczonej procedurze), nocleg w mińskim hotelu i transfer do granicy. Za dodatkową opłatą oferowano współrzędne GPS „najmniej niebezpiecznych miejsc przekraczania granicy” czy nawet usługę przewodnika.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

„Jednak nie wszyscy dysponowali wystarczającymi na zakup takich usług środkami. Wielu utknęło na granicy próbując przedostać się do Europy na własną rękę” – informuje „Nowaja Gazieta”.

Przeczytaj także: Szturm z Białorusi. MON: Głównie młodzi, agresywni mężczyźni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej