RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wypadki na niemieckich budowach. „Co cztery dni ginie człowiek”.

Najczęstszymi przyczynami śmierci były upadki z wysokości i urazy spowodowane przez spadające przedmioty (fot. Sean Gallup/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)
Najczęstszymi przyczynami śmierci były upadki z wysokości i urazy spowodowane przez spadające przedmioty (fot. Sean Gallup/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)

„Na niemieckich budowach dochodzi do dziesiątek tysięcy niebezpiecznych wypadków, w tym wypadków śmiertelnych. W tym roku do września włącznie na placach budowy zginęło 69 pracowników. W całym ubiegłym roku było to 97” – informuje dw.com, portal rozgłośni Deutsche Welle powołując się na opublikowane w prasie dane przekazane przez branżowe stowarzyszenie ubezpieczeń BG BAU. Najczęstszymi przyczynami śmierci były upadki z wysokości i urazy spowodowane przez spadające przedmioty.

Farma szparagów w Niemczech. Polka: To był horror

W Niemczech na jednej z największych farm szparagów, gdzie pracuje kilkuset Polaków, wybuchła epidemia koronwirusa. 130 osób jest zarażonych, wielu...

zobacz więcej

Z raportu BG BAU wynika, że biorąc pod uwagę okres styczeń-wrzesień, w bieżącym roku liczba ofiar śmiertelnych jest niższa – o pięć – niż w 2020 r. Zmniejszyła się także liczba śmiertelnych wypadków w drodze do pracy.

„W tym roku od stycznia do września zginęło sześć osób, które jechały na plac budowy bądź z niego wracały. W tym samym okresie ubiegłego roku liczba ofiar była dwukrotnie wyższa i wynosiła 13” – pisze dw.com. Mimo to całkowita liczba zgłoszonych wypadków przy pracy – 77 115 – jest, zdaniem Deutsche Welle, zatrważająca.

Informacje te zaniepokoiły branżowy związek zawodowy IG BAU. – Statystycznie rzecz biorąc, co cztery dni ginie na budowie jeden pracownik – wskazal Carsten Burckhardt, członek z zarządu IG BAU odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy.

Nawiązując do danych, z których wynika, że najwięcej wypadków zdarza się w mniejszych firmach, Burckhardt ocenił, że „tutaj pilnie potrzebna jest zmiana świadomości”, a także zwiększenie intensywności państwowych kontroli.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Potrzebna jest większa presja dla tych firm, które bezpieczeństwa pracy nie traktują poważnie. Poleganie na własnej odpowiedzialności to za mało – dodał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej