RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezes banku Pekao: Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura

„Polska jest pod wpływem kursu walutowego i dobrej koniunktury” (fot. Shutterstock/PrzemoN)
„Polska jest pod wpływem kursu walutowego i dobrej koniunktury” (fot. Shutterstock/PrzemoN)

Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura - powiedział w niedzielę w radiowej Jedynce prezes Pekao Leszek Skiba. Dodał, że negatywny wpływ na inflacje w Polsce ma również słabnący złoty.

Adam Glapiński: To nie jest żadna hiper- czy superinflacja

Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam...

zobacz więcej

Na pytanie, dlaczego w Polsce inflacja jest znacznie wyższa od średniej unijnej, szef banku Pekao wskazał, że wynika to z wielu czynników. – Polska jest pod wpływem kursu walutowego i dobrej koniunktury, co jest dla gospodarki wyzwaniem. Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura – powiedział.

W miarę bogacenia się rosną ceny usług


Jak wyjaśnił, co do zasady jest tak, że państwa biedniejsze charakteryzują się niższym poziomem cen usług. – W związku z tym proces bogacenia się krajów takich jak Polska oznacza, że te ceny rosną szybciej, niż w krajach gdzie już są one wysokie. Dlatego w normalnych warunkach, w Polsce inflacja powinna być średnio większa niż w najbogatszych krajach – zaznaczył. Dodał, że to jest też argumentem, by Polska nie wchodziła do strefy euro, bo stopa procentowa ustalana przez Europejski Bank Centralny byłaby dla nas za niska.

Wpływ eurokratów


– Mamy jednak w Polsce sytuację nadzwyczajną – dodał prezes banku Pekao. Jak wyjaśnił, obok wszystkich czynników proinflacyjnych, które są widoczne w Europie i na świecie dodatkowo mamy zjawisko wpływające na osłabienie waluty, m.in. dyskusję o KPO, napięcia w relacjach z Komisją Europejską. – To m.in. powoduje, że mamy słabego złotego, a słaby złoty powoduje, że za produkty importowane z zagranicy przy słabym kursie złotego musimy płacić więcej, co odpowiada za wyższą inflację, niż w innych krajach – wyjaśnił.

Bardzo niskie bezrobocie


Według Skiby, dodatkowy element proinflacyjny to koniunktura na rynku pracy. Polska ma bardzo niskie bezrobocie, po pandemii widoczny jest popyt na pracowników, oferowane są coraz wyższe wynagrodzenia podał. Jak ocenił, to jest ten dobry element inflacyjny, w przeciwieństwie do elementu kursowego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Jesteśmy zaczadzeni liberalizmem idioty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej