RAPORT

Wojna na Ukrainie

Eurodeputowany o rządzie Tuska: Nie było bardziej proputinowskiej ekipy w Polsce

„Politycy Platformy z Donaldem Tuskiem na czele bardzo mocno współpracowali z Putinem” (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
„Politycy Platformy z Donaldem Tuskiem na czele bardzo mocno współpracowali z Putinem” (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

„Nie było bardziej proputinowskiej ekipy w Polsce” – napisał o rządzie Donalda Tuska eurodeputowany Zjednoczonej Prawicy Tomasz Poręba. To komentarz do artykułu opublikowanego na portalu wpolityce.pl przez jego kolegę z ław Europarlamentu, Zbigniewa Kuźmiuka. W reakcji na oskarżenia kierowane przez opozycję, pod adresem rządzących, o współpracę z rzekomo „prorosyjskimi” partnerami z Europy Kuźmiuk przypomina, jaki stosunek do Moskwy ma unijny mainstream lewicowo-liberalny i jaką politykę prowadził gabinet Tuska.

Autor wymienił m.in. zaproszenie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa na spotkanie polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego ze swoimi ambasadorami czy próby sprzedaży Rosjanom strategicznych polskich przedsiębiorstw. Poręba przypomniał też o umowie uzależniającej Polskę od rosyjskiego gazu.

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie liderów partii konserwatywnych i prawicowych z 11 krajów UE, które politycy Platformy Obywatelskiej wykorzystali jako pretekst do atakowania Prawa i Sprawiedliwości za współpracę z politykami rzekomo prorosyjskimi.

Spot PiS podbija sieć. „Jaki ład, panie Donaldzie?” [WIDEO]

Наш человек в Варшаве (ros. „Nasz człowiek w Warszawie) – pisały o Donaldzie Tusku proputinowskie media, gdy ten był premierem RP. Teraz Tusk...

zobacz więcej

Zbigniew Kuźmiuk odnosząc się w swoim tekście do tych oskarżeń przyznał, że „lidera włoskiej Ligi Mateo Saliviniego (nie był w Warszawie, ale podpisał wcześniejszą deklarację partii prawicowych i konserwatywnych o współpracy), można krytykować, że pojawiał się publicznie w koszulce ozdobionej podobizną Putina, czy Marine Le Pen, że uzyskała kredyt na wybory w 2014 roku w czesko-rosyjskim banku, ponieważ żaden francuski nie chciał jej partii takiego kredytu udzielić”, ale, jak wskazał, „nie można im zarzucić, że tak jak Angela Merkel robią z Putinem gazowe interesy dzięki którym Rosja pozyskuje rocznie do swojego budżetu dziesiątki miliardów dolarów”.

Przeczytaj też: Platforma straszy Putinem. Sama latami wpadała mu w ramiona

„Oskarżenia o proputinowskie sympatie wczorajszych gości premierów Morawieckiego i Kaczyńskiego bledną w zestawieniu jakie tworzą asy europejskiej polityki z różnych partii lewicowo- liberalnych, którzy wprost poszli na służbę za duże pieniądze do Putina. Były kanclerz Niemiec Schroder, były kanclerz Austrii Schlussel, były premier Francji Fillon, była szefowa MSZ Austrii Kneissl, były minister finansów Austrii Schelinng, były premier Finlandii Lipponen, wszyscy oni zajmują wysokie stanowiska w różnych spółkach rosyjskich zajmujących się wydobyciem i handlem surowców energetycznych” – wskazał eurodeputowany Zjednoczonej Prawicy.

„A z partiami politycznymi, z których wywodzą się ci politycy, Platforma bardzo ściśle współpracuje w Parlamencie Europejskim, razem z nimi głosuje, także rezolucje przeciwko naszemu krajowi” – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Może cię również zainteresować: Łukaszenka wpatrzony w Tuska. Dyktator atakuje polskiego prezydenta i premiera, wspiera opozycję

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej