RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczyt Kaczyńskiego, stream Trzaskowskiego, ustawka Ochojskiej

Od lewej: Jarosław Kaczyński, Rafał Trzaskowski, Janina Ochojska (fot. PAP (3)
Od lewej: Jarosław Kaczyński, Rafał Trzaskowski, Janina Ochojska (fot. PAP (3)

Wydarzeniem politycznym tygodnia był Warsaw Summit – szczyt liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych zorganizowany z inicjatywy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na granicy bez zmian, choć nieco spokojniej, nowa ustawa o jej ochronie weszła w życie i pozwala skutecznie działać polskim służbom.

Miller ubolewa, że konflikt na granicy wygra Morawiecki. Internauci w szoku

„Niestety konflikt na granicy wygra Kaczyński z Morawieckim” – napisał na Twitterze europoseł Koalicji Europejskiej Leszek Miller. „Niestety, bo...

zobacz więcej

Niedziela. Miller niezadowolony


Jedni się cieszą, że Polska broni się skutecznie w wojnie hybrydowej prowadzonej przez reżim białoruski, a niektórzy martwią. I to nie tylko Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin są niezadowoleni z takiego stanu rzeczy. „Niestety konflikt na granicy wygra Kaczyński z Morawieckim” – napisał na Twitterze europoseł Koalicji Europejskiej Leszek Miller, były premier i były lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wcześniej wysoko postawiony w hierarchii członek PZPR.

Czy przywiązanie do wschodnich sojuszników wyjaśnia wszystko? W tym tygodniu Miller w duchu sowieckiej propagandy tłumaczył inflację, która panuje w całej Unii Europejskiej (ceny w strefie euro w listopadzie były wyższe o 4,9 proc. niż przed rokiem). Zdaniem byłego premiera, związanego dzisiaj z Koalicją Obywatelską, to polskie władze „wywołały inflację, aby umożliwić wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej.” Premier Polski Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiej agencji prasowej dpa. W rozmowie padło wiele stwierdzeń krytycznych wobec działań Unii Europejskiej i Niemiec. Premier powiedział m. in.: – Unia Europejska powinna zaangażować się w znalezienie dyplomatycznego rozwiązania. Ale kiedy kanclerz Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już 15 miesięcy (…) Poprzednia polityka wobec uchodźców okazała się błędem. Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego lub dwóch, zrozumiała, że nie możemy prowadzić polityki otwartych drzwi i multikulti – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemiecką agencją. Szef polskiego rządu potwierdził, że jego zdaniem Rosja używa energii jako broni przeciwko Ukrainie i wyraził oczekiwanie, że „nowy niemiecki rząd zrobi wszystko, aby Nord Stream 2 nie stał się narzędziem w arsenale prezydenta Putina”.

KOD, sędziowie i prokuratorzy przywitali Tuska. Pomylili jego funkcję w UE

„Witamy byłego przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska” – powiedzieli otwierając szóste urodziny Komitetu Obrony Demokracji liderzy antyrządowej...

zobacz więcej

Poniedziałek. Sędziowie na stojąco oklaskują Tuska


Komitet Obrony Demokracji obchodził już szóste urodziny. Ktoś mógłby powiedzieć, że jak ktoś broni demokracji przez tyle lat, to albo nic mu nie wychodzi, albo trzeba już bronić demokracji przed nim samym. Uczestnicy imprezy wydawali się jednak na zadowolonych z siebie, zwłaszcza, że odwiedził ich sam Donald Tusk. A kimże on był, tego akurat organizatorom nie udało się ustalić i powitali go jako byłego przewodniczącego Rady Europy. Trudno, co robić, mylą się wszystkim te stanowiska i rady, łatwiej byłoby powiedzieć po prostu „O witaj nam królu Europy”. Słowa to jedno, liczą się także czyny, a czynnie i na stojąco oklaskiwali obecnego lidera PO sami najbardziej niezależni i apolityczni sędziowie i prokuratorzy, m. in. ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jeden z wiceprzewodniczących KOD podkreślał wiarę w sukces swojej formacji: „Wiemy, że będziemy nadal wspierani i Europa nie odpuści. Pamiętajcie, ulica i zagranica, tak. Bądźmy dumni z tego”.

– Wzajemnie oklaskiwanie się i kibicowanie „w walce o demokrację i praworządność” na urodzinach KOD świadczą o tym, że to jedna ekipa, która ma poczucie, że państwo należało do nich – komentował w TVP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W podobnym tonie wypowiadała się minister Michał Wójcik: – Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna; jeżeli jej nie będzie, to po prostu będzie dyktatura sędziów celebrytów – mówił minister Wójcik w Polskim Radiu 24. Dla przedstawicieli opozycji oklaski dla Tuska i udział w partyjnej imprezie nie dowodzą wcale upolitycznienia sędziów. – Jeżeli oni uważają, że to nie ma wpływu na ich orzecznictwo, mogą uczestniczyć – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. W taki sposób można rozgrzeszyć nawet czystą korupcję, bo przecież sędzia może uważać, że ofiarowanie telefonu czy pieniędzy nie będzie miało wpływu na orzecznictwo, zwłaszcza jeśli nastąpi już po ogłoszeniu wyroku…

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. – Spotkanie dotyczyło trudnej sytuacji geopolitycznej; odbywało się w atmosferze dużego zrozumienia powagi sytuacji – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – Musimy być przygotowani, że kryzys się pogłębi i rozszerzy, a sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest elementem bardzo szerokiej gry (…) opozycja nie do końca miała świadomość, jak sytuacja jest poważna – mówił wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Uświadomienie nie przyniosło jednak zmiany postawy, na co dowodem będzie głosowanie w Sejmie już kolejnego dnia.Za sprawą publikacji WP.pl głośno w ostatnich dniach o wiceministrze sportu Łukaszu Mejzie, który niedawno dołączył do koalicji rządzącej. – Ani ja, ani spółka Vinci NeoClinic sp. z o.o. nie wystawiliśmy ani jednej faktury i nie zarobiliśmy złotówki na działalności opisanej w artykule. Spółka nigdy nie zamierzała prowadzić i nie prowadziła działalności medycznej – podkreśla w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu poseł Łukasz Mejza i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec autorów publikacji. – Cała sprawa będzie wyjaśniona i będą wyciągnięte wnioski, żadnego oportunizmu tu nie będzie – zapewnił szef PiS Jarosław Kaczyński. Sprawa jest poważna, niemniej kolejne publikacje o Łukaszu Mejzie mają charakter nagonki, jaką już wielokrotnie uruchamiano wobec ludzi związanych ze Zjednoczoną Prawicą w oparciu o bardzo wątpliwe lub wręcz fałszywe zarzuty. Łukasz Mejza jest politykiem młodym i charyzmatycznym mówcą, nie dziwiłaby więc chęć złamania jego kariery na samym jej początku, powodująca jednoczesne osłabienie sejmowej większości.

W Budapeszcie odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, w którym udział wzięli prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. – Padły bardzo ważne deklaracje odnośnie do kryzysu migracyjnego, do którego doprowadził reżim Łukaszenki. Sygnały wsparcia dla naszego kraju płyną z całej Europy – mówił na antenie TVP Info prezydent Andrzej Duda. Szefowie państw V4 poza dyplomatycznym, obiecali wsparcie dla techniczne i pomoc służb, jeśli tylko zgłoszona będzie taka potrzeba.

Andrzej Duda: Grupa V4 i cała Europa popiera Polskę w walce z kryzysem migracyjnym

W poniedziałek w Budapeszcie odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, w którym udział wzięli prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. – Padły...

zobacz więcej

Wtorek. Granica dalej chroniona


Prezydent Andrzej Duda kontynuował wizytę na Węgrzech. – 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli – powiedział w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji, że rząd obniży do 8 proc. z 23 proc. VAT na ciepło systemowe i rozszerzy grono odbiorców dodatku osłonowego w Tarczy Antyinflacyjnej w sumie do 7 mln gospodarstw. – Zaproponowaliśmy obniżkę podatków, obniżkę akcyzy, obniżkę VAT na energię elektryczną, gaz i benzynę. Będziemy sprawdzać, czy koncerny nie podwyższają sobie marży, by ściągać więcej z klientów (…) Nie dziwię się, że ludzie dzisiaj bardzo niepokoją się o inflację. Bo jak patrzą na poprzednie rządy: PO, PSL czy SLD to żadnych pakietów antyinflacyjnych nie było – powiedział premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wiadomości”.Tymczasem do rządu Zjednoczonej Prawicy dołączył Lech Kołakowski, który został powołany na stanowisko wiceministra rolnictwa. Sejm zaś odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji Ustawy o ochronie granicy państwowej, które de facto likwidowałyby istnienie specjalnej strefy operacyjnej Straży Granicznej, wojska i policji. Za przyjęciem poprawek głosowali wszyscy obecni parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL – Koalicji Polskiej oraz ruchu Polska 2050. Głosowanie pokazało, że na niewiele się zdało poniedziałkowe spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, który mówił o zagrożeniach na granicy i poza nią. Na szczęście nowelizację ustawy o ochronie granicy bez zwłoki, jeszcze tego samego dnia podpisał po powrocie z Budapesztu prezydent Andrzej Duda, więc niezależnie od działań opozycji, po zakończeniu stanu wyjątkowego nasza granica będzie nadal dobrze chroniona.

Niszcząca moc polityki na przykładzie Janiny Ochojskiej

Niezwykle przykra sprawa. Od kilku dni toczy się śledztwo w sprawie prób ułatwienia trzem nielegalnym migrantom z Syrii pobytu w Polsce....

zobacz więcej

Środa. Ustawka Ochojskiej


– Wizyty dziennikarzy w strefie nadgranicznej będą miały formę zorganizowaną i będą odbywać się pod opieką Straży Granicznej; można składać wnioski o akredytacje – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Nowe zasady funkcjonowania mediów na tym obszarze pozwolą zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom i jednocześnie umożliwią pełnienie służby funkcjonariuszom.

A tymczasem grupa europarlamentarzystów, m.in. Róża Thun, Janina Ochojska i Łukasz Kohut, pojechała na granicę polsko-białoruską. Gdy komendant Straży Granicznej odmówił im zgody na wjazd, Ochojska zapowiedziała, że złoży na Polskę skargę do Trybunału w Strasburgu. Eurodeputowana KO Domagała się również przyjęcia przez Polskę trzech obywateli Syrii. Zatrzymani cudzoziemcy najprawdopodobniej byli już wcześniej przez kilka dni nielegalnie zakwaterowani na terenie Polski. Służby wszczęły postępowanie przygotowawcze w sprawie ułatwiania tym osobom pobytu wbrew przepisom. – Z naszego punktu widzenia to była ustawka, ponieważ zanim zostali wezwani do tych osób funkcjonariusze, dotarły pełnomocnictwa, a na miejscu czekały na nas kamery – tłumaczyła rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Cyrk na granicy planowała zrobić także posłanki KO Klaudia Jachira i Urszula Zielińska, które postanowiły otworzyć swoje biuro poselskie w strefie przygranicznej. Dla żadnej z nich nie jest to ich okręg wyborczy. Oczywiście nie zostały wpuszczone, ale obiecały dalej się awanturować, ku niewątpliwej satysfakcji Łukaszenki.Premier Mateusz Morawiecki zachęcał do szczepień przeciwko COVID-19 na łamach „Super Expressu”. – Uważam, że święta Bożego Narodzenia mogłyby być spokojniejsze i jest na to jeszcze czas, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdzają skuteczność szczepień – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „SE”. Premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do sprawy reparacji wojennych stwierdzając, że sprawa reparacji za II wojnę światową powinna zostać w końcu uregulowana, czemu ma służyć powołany niedawno Instytut Strat Wojennych. Szef rządu ocenił, że kwota reparacji dla Polski może sięgać nawet biliona dolarów.

Tego samego dnia premier przyjął trzecią dawkę szczepionki w punkcie szczepień na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. – Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki wzmacnia odporność i możliwości organizmu w zwalczaniu koronawirusa – powiedział szef rządu.

Czwartek. CBA blisko Senatu


Sejm rozpoczął prace nad prezydenckim projektem ustawy o sądach pokoju i projektem ustawy wprowadzającej te przepisy. Propozycja Andrzeja Dudy zakłada, że sędziowie pokoju będą zajmować się drobnymi sprawami karnymi i rodzinnymi, dzięki czemu odciążą sądy rejonowe i okręgowe.

Te zaś będą mogły zajmować się szybciej sprawami dużego kalibru, takimi jak sprawa byłej posłanki PO Bożeny K., którą zatrzymali w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Była parlamentarzystka (drugą kadencję w Sejmie zakończyła w 2019 r.) zdaniem śledczych przez lata składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje także, że działała na szkodę Kancelarii Sejmu poprzez przywłaszczenia powierzonych jej środków pieniężnych, przeznaczonych na działalność biura poselskiego, w łącznej kwocie około 320 tys. zł. Szykuje się też poważna kontrola w Kancelarii Senatu, gdzie, jak podają media, Bożena K. zajmuje się m.in rozliczaniem wydatków na biura senatorskie…A w najnowszym sondażu Research Partner dotyczącym preferencji politycznych Polaków Zjednoczona Prawica zyskała ponad 3 pkt. proc. poparcia. Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Konfederacja i Lewica zaliczyły spadki. Także w sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na zdecydowaną wygraną z 38 proc. poparciem. Co ciekawe wspólna lista PiS, Solidarnej Polski i Konfederacji mogłaby liczyć na 37 proc. głosów.

Lawina memów i żartów po występie w USA. Internauci bez litości dla Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski wystąpił przed podkomisją Kongresu, gdzie przekonywał, że Polska jest „polem walki między demokracją a autorytaryzmem”. Uwagę...

zobacz więcej

Piątek. Trzaskowski „prawie” w Kongresie


Już był w ogródku, już witał się z gąską… „Rafał Trzaskowski weźmie udział w debacie w Kongresie USA. Do premiera i prezydenta Polski zaproszenie nie dotarło” – napisała kilka dni temu na Twitterze Marta Wcisło z PO. Borys Budka cieszył się, że Trzaskowski przemówi w Kongresie nienaganną angielszczyzną. To miał być historyczny moment. W rzeczywistości Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda odbyli w ostatnich dniach kilkanaście spotkań z europejskimi liderami, a prezydent Warszawy jednak nigdzie nie poleciał. W piątek wystąpił on-line podczas podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki wraz z kilkoma innymi samorządowcami. Trzaskowski ze swojego biura w Warszawie nadawał na Polskę i polski rząd, co zawsze jest szkodliwe, ale zasięg szkód w tym przypadku był bardzo ograniczony, bo niewiele osób w USA interesowało jego wystąpienie.

Trzaskowski przekonywał, że Polska jest „polem walki między demokracją a autorytaryzmem” a Lech Wałęsa jest rzekomo wymazywany z podręczników historii. Najwięcej komentarzy jednak zebrał ze względy na dziwne, nienaturalne zachowanie i nerwową gestykulację. Widać, że Rafał Trzaskowski od dawna nie jest sobą, od kiedy najpierw przegrał wybory prezydenckie, a potem oddał bez walki stanowisko lidera PO.Ciekawy występ on-line odbył także, niejako wywołany przez Trzaskowskiego, były prezydent Lech Wałęsa. – Dzień dobry państwu, zabieram dziś głos, bo nie mogę po prostu wytrzymać – rozpoczął Wałęsa, ale nie mówił o podręcznikach. Wałęsa zachęcił, by stworzyć listę osób odpowiedzialnych za „straty narodu polskiego”, czyli wszystkich obywateli, którzy wspierają obecny rząd. Wypowiedzi Wałęsy od dawna mają charakter politycznego kabaretu i na szczęście nikt nie traktuje ich serio. Warto jednak zatrzymać się na chwilę nad tym postulatem, która pada ze strony polityka, który po 1989 r. nawoływał do pojednania z komunistami i nierozliczania ich za zbrodnie PRL. Przypadek, czy mimowolne potwierdzenie agenturalnych powiązań?

W Sejmie odbyło się głosowanie nad powstaniem Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Opozycja jak zwykle była na nie, ale głosowanie przechyliło się na korzyść koalicji rządzącej tylko jednym głosem. Posłanki KP-PSL – Bożena Żelazowska oraz KO – Iwona Hartwich zakwestionowały wynik głosowania, twierdząc, że zawiódł system do głosowania. Tymczasem analiza nagrań z kamer rejestrujących przebieg obrad Sejmu potwierdza, że posłanki, choć były obecne na sali posiedzeń, nie wzięły udziały w głosowaniu – przekazało Centrum Informacyjne Sejmu. Oj, nieładnie tak kłamać…

Demografia jest sprawą ważną i pilną, ale niezwłocznie potrzebne są także reformy Unii Europejskiej. W Warszawie odbywa się spotkanie liderów europejskiej prawicy, poprzedzone debatami eksperckimi. - To jest moment zwrotny w historii Unii Europejskiej, instytucje unijne powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie; należy postawić tamę obecnym tendencjom centralistycznym – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat przyszłości UE. Szef polskiego rządu rozmawiał tego dnia także z premierem Węgier Viktorem Orbanem o bezpieczeństwie w regionie w kontekście aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy UE, a także na wschodzie Ukrainy.

„Warsaw Summit”. Komentarze nt. spotkania liderów europejskich partii konserwatywnych

Chcemy Unii Europejskiej ojczyzn, suwerennych krajów, suwerennych rządów; stawiamy na to, żeby w UE większe prawo i więcej głosów mieli obywatele,...

zobacz więcej

Sobota. Warsaw Summit


Warsaw Summit 2021 to spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych zorganizowane z inicjatywy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kolejnego dnia szczytu odbyły się spotkania robocze szefów kilkunastu konserwatywnych partii europejskich, w tym premiera Węgier Viktora Orbana oraz liderki francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Dyskutowano o współpracy i przyszłości Unii Europejskiej, w tym o reformach instytucjonalnych. – Musimy przygotować inną propozycją dla Europy; jeżeli nam się to uda, to uczynimy coś nie tylko dla naszych formacji i naszego kierunku politycznego, ale po prostu dla Europy i dla naszej cywilizacji – podkreślił prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński podczas szczytu. Po spotkaniu przyjęto wspólne oświadczenie, w którym zaznaczono, że instytucje europejskie nie mogą być „narzędziem inżynierii społecznej dla stworzenia nowego europejskiego narodu”. Tłem dyskusji były m. in. plany nowej niemieckiej koalicji rządzącej wprowadzenia szybkiej federalizacji w Unii Europejskiej. Uczestnicy szczytu mają się spotykać regularnie w najbliższych miesiącach i wypracować wspólny program działania i ofertę dla europejskich wyborców

Premier Mateusz Morawiecki, również uczestniczący w Warsaw Summit, udzielił wywiadu brytyjskiej telewizji publicznej. – Polska nie dąży do polexitu (…) Stajemy obecnie w obliczu różnych zagrożeń i różnych kryzysów wokół nas i musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki. Powinniśmy wspólnie pracować nad różnymi opcjami: jak deeskalować to ryzyko, jak sobie z nim radzić i co zrobić, aby faktycznie zmniejszyć siłę pana Łukaszenki i prezydenta Putina do destabilizowania tej części świata, a w szczególności Europy – powiedział w rozmowie z BBC World News szef rządu.W cieniu Warsaw Summit obradował kongres PSL. Mimo krytycznej sytuacji sondażowej partii, kierowanie nią pozostawiono w rękach byłego ministra w rządzie Donalda Tuska Władysława Kosiniaka-Kamysza. – Wybory prezydenckie zahartowały mnie, jestem silniejszy, mam więcej doświadczenia i więcej mocy, żeby prowadzić Polskie Stronnictwo Ludowe – zapewniał Kosiniak-Kamysz, wybrany szefem ludowców na kolejną kadencję. Obecny lider PSL kieruje partią od 2015 r. i trudno wskazać jakieś jego większe sukcesy, ale ich brak najwyraźniej nie stanowił przeszkody dla uczestników kongresu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej