RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Skłodowska-Curie wzorem dla Merkel. Za co kanclerz ceni słynną Polkę?

Maria Skłodowska-Curie, Angela Merkel (fot. Hulton Archive/Getty Images, Markus Schreiber/Pool/Getty Images)
Maria Skłodowska-Curie, Angela Merkel (fot. Hulton Archive/Getty Images, Markus Schreiber/Pool/Getty Images)

Wzorem do naśladowania dla Angeli Merkel jest Maria Skłodowska-Curie – informuje w niedzielę „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. W ocenie autora artykułu niemiecka kanclerz pod względem determinacji i wytrwałości nie ustępuje noblistce.

Podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie na sprzedaż. Jest decyzja rządu

Dziennik „Le Parisien”, poinformował kilka dni temu, że dawny dom Piotra Curie i Marii Skłodowskiej-Curie został wystawiony na sprzedaż w cenie 790...

zobacz więcej

Deklarację dotyczącą słynnej Polki Angela Merkel złożyła już w 1995 roku podczas Kongresu Kościoła Ewangelickiego w Hamburgu. Pełniła wówczas funkcję ministra ochrony środowiska. FAS przytacza jej słowa, że już będąc młodą dziewczyną uznała Marię Curie za swój wzór.

„Silne wrażenie zrobiła na mnie jej determinacja i wytrwałość. Gdy wierzy się w ideę, to nawet jeśli jest się osamotnionym, gdy poświęca się tej idei i przejdzie się przez wzloty i upadki, to kiedyś osiągnie się cel, jeżeli idea była słuszna” – mówiła Merkel w Hamburgu. Przypomniała jednocześnie, że jeden z jej dziadków też pochodził z Polski.

W 1991 roku na pytanie dziennikarza, czy czuje się na siłach, aby objąć stanowisko drugiej osoby po Helmucie Kohlu w CDU, odpowiedziała słowami Marii Curie: „Po długim zastanowieniu doszłam do przekonania czy też do wniosku, że mogę spróbować”.

W 1992 roku, wypełniając ankietę dla dodatku do „FAZ”, jako swoją ulubioną postać historyczną wskazała „Madame Curie”.


Merkel przez 16 lat pełniła funkcję kanclerza, a dwa lata dłużej kierowała partią CDU.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej