RAPORT

Tusk kontra Tusk

Niemcy sfederalizują UE? Zaskakująca opinia posła PO. „Trafi po tym na dywanik” [WIDEO]

– Wiele lat po II wojnie światowej w Niemcach jest coraz mniej przekonania, że Niemcom mniej wolno na arenie międzynarodowej, że nie mogą prowadzić jawnie imperialnej polityki – ocenił w niedzielę na antenie TVP Info Marcin Horała z PiS. Goście programu „Woronicza 17” dyskutowali o postulacie nowej niemieckiej koalicja rządowej, by doprowadzić do federalizacji Unii Europejskiej. Poseł PO Arkadiusz Myrcha stwierdził, że to w wykonaniu Berlina „myślenie życzeniowe”, na które nie będzie zgody. Taka deklaracja zaskoczyła polityków w studiu.

Unijny ambasador jako tęczowa, brodata Matka Boska na okładce niemieckiego magazynu

„Jak inaczej słynna z tolerancji tęczowa społeczność mogłaby świętować adwent, jeśli nie bluźnierczą prowokacją” – oburzeni internauci komentują w...

zobacz więcej

To nie pierwszy raz, gdy wśród członków UE pojawia się pomysł federalizacji Wspólnoty. Już w 2004 roku próbowano wprowadzić tzw. konstytucję europejską. Wówczas projekt upadł.

Federalizacja Unii Europejskiej na sztandarach rządu Niemiec


Teraz postulat wraca na sztandarach zawiązanego w Niemczech rządu. W umowie koalicyjnej trzech partii rządzących – SPD, Zielonych i FDP – znalazły się zapisy mówiące o tym, że celem integracji europejskiej powinno być stworzenie federalnego europejskiego państwa związkowego, zorganizowanego zgodnie z zasadą subsydiarności i proporcjonalności.

W niedzielę w programie „Woronicza 17” Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że po lekturze postulatów nowej niemieckiej koalicji rządowej jest zdania, iż „w dużej mierze pozostaną one postulatami życzeniowymi”.

Myrcha: Naiwność. Próbują się wyróżnić


– Jeżeli ktokolwiek myśli o jakiejś dużej federalizacji, ujednoliceniu Europy jako jednego państwa, to jest albo naiwnym politykiem, albo nie śledzi dobrze sytuacji politycznej i w Europie, i w państwach członkowskich – powiedział polityk PO. W jego opinii nowy niemiecki rząd zwyczajnie próbuje się wyróżnić na tle konkurencyjnych partii w Bundestagu.

– Ważne słowa. Ja się bałem, że po takich wypowiedziach pan zostanie wezwany na dywanik – skomentował wypowiedź Myrchy poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji.

Odrodzenie niemieckiego imperializmu?


Z kolei wiceminister infrastruktury Marcin Horała z PiS mówił, że propozycja nowej niemieckiej koalicji to tak naprawdę „uczynienie z Europy państwa federacyjnego pod przewodnictwem Niemiec”.

– Wiele lat po II wojnie światowej w Niemcach jest coraz mniej przekonania, że Niemcom mniej wolno na arenie międzynarodowej, że nie mogą prowadzić jawnie imperialnej polityki. Wcześniej to nie było werbalizowane, mówione oficjalnie – powiedział przedstawiciel rządu.

Zobacz także: Żołnierze z pochodniami, nocny pochód i wielki hit NRD. Tak żegnali Merkel [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej