RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Zmarła Krystyna Melion. Wybitna polska reporterka radiowa

Krystyna Melion (fot. Polskie Radio)
Krystyna Melion (fot. Polskie Radio)

Nie żyje mistrzyni reportażu Krystyna Melion, znakomita reportażystka, legenda polskiej szkoły reportażu radiowego, autorka kilkuset reportaży i dokumentów radiowych, wyróżniona w 1969 Złotym Mikrofonem – poinformowało w niedzielę Polskie Radio.

30 lat temu odszedł Freddie Mercury. Gitarzysta wspomina jego ostatnie dni

Dokładnie 30 lat temu, 24 listopada 1991 roku, zmarł charyzmatyczny wokalista zespołu Queen. Przyczyną jego śmierci było zapalenie oskrzeli...

zobacz więcej

Jak przypomniano, Krystyna Melion była przedstawicielką „szkoły warszawskiej” reportażu – dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści.

W 1974 r. jako pierwsza autorka z Polski otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie za „Głębokie zanurzenie” – reportaż o rekordziście świata w pływaniu stylem klasycznym Marku Petrusewiczu, który po amputacji nogi został trenerem pływackim sportowców niepełnosprawnych.

Szereg swoich reportaży radiowych Krystyna Melion poświęciła Powstaniu Warszawskiemu. Były to m.in.: „Zwyczajni, prości, nieogromni” – wspomnienia żołnierzy powstańczego Batalionu „Zośka; „Powrót z Hadesu”; „Piosenka z barykad”; „Błyskawica” – o powstańczej radiostacji i „Budowałam barykadę” – wspomnienia poetki Anny Świrczyńskiej.

Inne ważne jej reportaże to: „Dwie godziny, 40 minut, 15 sekund byłem z narzeczoną”, „Bronek i jego dwójka” oraz „Cygańskie largo”.

Legenda jazzu Dave Frishberg nie żyje

Legendarny muzyk jazzowy i autor tekstów zmarł w wieku 88 lat.

zobacz więcej

W 2015 roku Krystyna Melion została uhonorowana Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za to, że była osobą, „która swoją twórczością jak magnes z ogromną siłą przyciągała do Radia różne pokolenia młodych adeptów sztuki reportażu” – czytamy na stronie Polskiego Radia. Rok później, za to samo, podczas Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów, otrzymała nagrodę „Magnes reportażu”.

„Zmieniła moje życie”


„Nagle usłyszałam głos Grzegorza Miecugowa w »Zapraszamy do 3«: A teraz reportaż Krystyny Melion pt. »Głębokie zanurzenie«. To była godzina 18.15. Godzina, która zmieniła moje życie” – napisała w niedzielę Na Fb reporterka radiowa Hanna Bogoryja–Zakrzewska. „Gdy reportaż dobiegł końca, wstałam, znalazłam białą kartkę i zapisałam na niej: Chcę pracować w radiu razem z Krystyną Melion. Od tego momentu, czyli pierwszego roku moich studiów, wszystko, co robiłam, było temu podporządkowane” – dodała. „Krysia była naszą inspiracją. Zawsze schowana w reportażach za głosami swoich bohaterów. Niemniej to, jak konstruowała reportaże, wskazywało od razu, że to jej dzieło” – podkreśliła Bogoryja–Zakrzewska.
„Podobnie ja po wysłuchaniu reportażu Krystyny Melion zainteresowałam się reportażem radiowym” – skomentowała ten post Janina Jankowska. „Dwie Krystyny: Melion i Usarek były moimi mistrzyniami. Mało kto pamięta, że były takie czasy, kiedy startowało się z nimi do tego samego konkursu i prosiło, by posłuchały jeszcze ostatniej wersji, bo może trzeba coś poprawić. Byłyśmy konkurentkami, ale wiedziałam, że w każdej sytuacji pomogą rzetelnie i uczciwie. Z jej odejściem, odchodzi kawał mojego życia” – dodała laureatka Prix Italia (1981) za reportaż „Polski Sierpień”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej