RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Bilewicz przypisuje prof. Zybertowiczowi słowa, których nie wypowiedział

Michał Bilewicz (z lewej) zaatakował prof. Andrzeja Zybertowicza zmyślonym cytatem (fot. PAP/Jakub Kamiński/Mateusz Marek)
Michał Bilewicz (z lewej) zaatakował prof. Andrzeja Zybertowicza zmyślonym cytatem (fot. PAP/Jakub Kamiński/Mateusz Marek)

Lewicowy naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego i publicysta „Gazety Wyborczej” Michał Bilewicz opublikował zmyślony cytat, przypisując prezydenckiemu doradcy prof. Andrzejowi Zybertowiczowi słowa, których ten nie wypowiedział. Gdy zwrócono mu uwagę, Bilewicz stwierdził, że to „szydera z cytatu”. Co naprawdę powiedział prof. Zybertowicz?

Ekspert „Wyborczej” sugeruje, że będzie zarażał koronawirusem na Marszu Niepodległości

Socjolog Michał Bilewicz, zadeklarowany przeciwnik manifestacji narodowców, stwierdził w mediach społecznościowych, że mógłby pojawić się na...

zobacz więcej

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefów kilkunastu konserwatywnych partii europejskich, w tym m.in. szefowej francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Zybertowicz o prawdziwych sympatykach Putina w Europie


Ten temat był przedmiotem dyskusji na antenie Radia ZET, gdzie prof. Zybertowicz odpowiadał na ataki polityków opozycji i sugestie prowadzącego rozmowę dziennikarza dotyczące rzekomo proputinowskiego charakteru „Warsaw Summit”.

Zobacz także: Zdjęcie symbol. Tusk: Po wyborach Putin wyciągnął do mnie rękę

Odnosząc się do wypowiedzi doradcy prezydenta, Michał Bilewicz na Twitterze zamieścił w formie cytatu wpis: „Mniejszym złem są partie popierające Putina, przyjmujące rosyjskie wsparcie finansowe, a czasem i broń, legitymizujące aneksję Krymu i wysyłające ochotników do Donbasu niż partie realizujące kremlowską agendę przez wprowadzenie związków partnerskich”. Słowa – jak wynika z tweeta i jak odebrali to internauci – przypisał prof. Zybertowiczowi. Nic takiego w niedzielnym wywiadzie z jego udziałem jednak nie padło. Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział wówczas: „Mniejszym złem są politycy, którzy punktowo, dla celów taktyki politycznej, mogli Putina popierać czy ubierać się w koszulki proputinowske, od polityków, którzy w powiązaniu z grupami biznesowymi swoich krajów strukturalnie rozbijają zdolność Unii do bezpiecznego rozwoju swojej energetyki”. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule: „Zybertowicz: Kaczyński nie jest i nie będzie zakładnikiem Le Pen”.

Bilewicz przyznaje, że zmyślił cytat


W prawdziwość tweeta Bilewicza wątpili także internauci. Wówczas współpracownik „GW” zaparł się, że nie jest to „bezpośredni cytat”, tylko „esencja absurdalenj logiki kryjącej się za jego rozumowaniem”.

„Ułomność metodologiczna”, „badania nad swoimi uprzedzeniami”


„Badacz społeczny, który nie odróżnia interpretacji (swojej i kontrowersyjnej) od cytatu (oznaczonego cudzysłowem) odsłania zadziwiającą ułomność metodologiczną...” – skomentował manipulację prof. Zybertowicz. Internauci przypominają, że w swojej pracy naukowej Bilewicz zajmował się m.in. „wpływem mechanizmów poznawczych i języka publicznego na wykluczanie mniejszości”. „Czy przypisywanie ludziom haniebnych słów, których nie wypowiedzieli to taki eksperyment w ramach badań nad (swoimi) uprzedzeniami?” – pyta jeden z komentujących. Są jednak i tacy, którzy w cytat zamieszczony przez Bilewicza uwierzyli.

Zobacz także: Bilewicz jak Lempart. Kolejny lewicowiec z pogardą o paniach sprzątających

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej