RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Partnerce blogera Ramana Pratasiewicza grozi sześć lat więzienia

Raman Pratasiewicz i Sofia Sapiega (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images; Instagram)
Raman Pratasiewicz i Sofia Sapiega (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images; Instagram)

Aresztowanej na Białorusi Sofii Sapiega, partnerce opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza, grozi sześć lat pozbawienia wolności – podała rosyjska redakcja BBC News. Według źródeł BBC kobiecie, będącej obywatelką Rosji, przedstawiono końcowe zarzuty.

Nagranie z więzienia. „Możemy sobie wyobrazić, jak zmuszono Pratasiewicza” [WIDEO]

– Nie bierzmy udziału w tym show pokazywania dalej nagrania z Ramanem Pratasiewiczem opublikowanego przez białoruski reżim. Możemy sobie wyobrazić,...

zobacz więcej

Jej sprawa karna wkrótce zostanie przekazana do sądu w Mińsku. Dopiero po wyroku Sapiega może zostać przekazana do Rosji w drodze ekstradycji.

Jak poinformowały źródła BBC, zarzuty wobec 23-letniej Sofii Sapiega dotyczą artykułu kodeksu karnego mówiącego o rozniecaniu wrogości. Najniższy możliwy wyrok to sześć lat pozbawienia wolności. Sapiega jest w złym stanie psychicznym i cierpi na bezsenność – przekazały źródła.

Od 20 października dziewczyna jest w areszcie domowym w mieszkaniu jej rodziców w Lidze na Białorusi.
Od połowy października rodzice nie mają z nią kontaktu. We wrześniu przedłużono jej areszt do 25 grudnia br.

Awaryjne lądowanie w Mińsku. Zatrzymano opozycjonistę, „grozi mu kara śmierci”

Na lotnisku w Mińsku lądował w niedzielę awaryjnie samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Portal Onliner poinformował, że jednym z...

zobacz więcej

Źródła cytowane przez BBC nie wiedzą przy tym, gdzie znajduje się Pratasiewicz.

Zatrzymanie


Sapiega i Pratasiewicz zostali zatrzymani po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu linii Ryanair, którym lecieli z Aten do Wilna 23 maja. Przymusowe lądowanie samolotu stało zaostrzenia sankcji nałożonych na Białoruś.

Pratasiewicz to były współredaktor kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”. Jego samego władze nazywały wcześniej „terrorystą”. Już po aresztowaniu bloger wystąpił kilkukrotnie w mediach państwowych, przyznając się do winy i błędów, a także krytykując dawnych współpracowników z kręgów opozycyjnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej