RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zybertowicz: Kaczyński nie jest i nie będzie zakładnikiem Le Pen

Marine Le Pen, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Marcin Obara; TT/PiS)
Marine Le Pen, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Marcin Obara; TT/PiS)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie jest i nie będzie zakładnikiem Marine Le Pen, a szef PO Donald Tusk był i jest zakładnikiem elit niemieckich – ocenił w niedzielę doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

„Warsaw Summit”. Komentarze nt. spotkania liderów europejskich partii konserwatywnych

Chcemy Unii Europejskiej ojczyzn, suwerennych krajów, suwerennych rządów; stawiamy na to, żeby w UE większe prawo i więcej głosów mieli obywatele,...

zobacz więcej

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefów kilkunastu konserwatywnych partii europejskich, w tym m.in. szefowej francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Zybertowicz pytany w Radiu Zet o obecność Le Pen na spotkaniu i jej prorosyjskie sympatie zaznaczył, że należy wziąć pod uwagę dwie formy proputinizmu.

– Pani Le Pen, która wzięła kilka milionów kredytu i pani (ustępująca kanclerz Niemiec, Angela) Merkel, dzięki której Rosja zarabia miliardy na sprzedaży gazu – odparł Zybertowicz. Zwrócił jednocześnie uwagę, że liczni byli politycy niemieccy, austriaccy, francuscy i fińscy pracują dla firm powiązanych z rosyjskim Gazpromem.

Dlaczego nagle teraz Donald Tusk uświadamia sobie, że elity Unii są na pasku Putina – dodał Zybertowicz.

Mocny wpis Marine Le Pen: Francja musi przyjść z pomocą Polsce!

Francuska polityk Marine Le Pen, której profil na Twitterze obserwuje ponad 2,6 mln internautów, udostępniła w sieci film z polsko–białoruskiej...

zobacz więcej

Na pytanie czy to oznacza, że te ugrupowania (obecne na spotkaniu w Warszawie – red.) to jest dla PiS mniejsze zło, doradca prezydenta odparł, że tak.

– Mniejszym złem są politycy, którzy punktowo, dla celów taktyk politycznych, mogli Putina popierać czy ubierać się w koszulki proputinowskie, od polityków, którzy w powiązaniu z grupami biznesowymi swoich krajów, strukturalnie rozbijają zdolność Unii do bezpiecznego rozwoju swojej energetyki. Porównajmy punkty ciężkości – powiedział doraca prezydenta.

Zybertowicz podkreślił też, że „Jarosław Kaczyński nie jest i nie będzie zakładnikiem pani Le Pen, a Donald Tusk był i jest zakładnikiem elit niemieckich”.

Jarosław Kaczyński: Europa, na skutek działań niemieckich, ma iść ku federalizacji [WIDEO]

Musimy przygotować inną propozycją dla Europy; jeżeli nam się to uda, to uczynimy coś nie tylko dla naszych formacji i naszego kierunku...

zobacz więcej

O obecność w Warszawie Le Pen byli w sobotę pytani politycy PiS. Wicerzecznik ugrupowania Radosław Fogiel podkreślił, że Marine Le Pen „nie pracuje, w przeciwieństwie do wielu polityków partii tworzących Europejską Partię Ludową, albo europejską socjaldemokrację, w żadnej z rosyjskich spółek energetycznych”.

Również europoseł PiS Tomasz Poręba zauważył, że koledzy Donalda Tuska, Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza, Radosława Sikorskiego „z grup politycznych, które współpracują z Platformą, z SLD w Parlamencie Europejski, mam tu na myśli pana byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, byłego kanclerza Austrii (Wolfganga) Schuessela, mam na myśli byłego premiera Finlandii (Paavo) Lipponena, mam na myśli byłego premiera Francji (Francois) Fillona, mam wreszcie na myśli byłą minister spraw zagranicznych Austrii (Karin Kneissl) – wszyscy oni znaleźli zatrudnienie. Gdzie? W firmach współpracujących z Gazpromem i w firmach, które są bezpośrednio powiązane z (Władimirem) Putinem”.

Chciałem zapytać państwa, kto tutaj jest proputinowski? Kto tutaj reprezentuje interesy Putina? Również gospodarcze – pytał Poręba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej