RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

CNN zwalnia Chrisa Cuomo, brata byłego gubernatora NY. W tle molestowanie seksualne

Od lewej: bracia Andrew i Chris Cuomo (fot. Kevin Mazur/Getty Images)
Od lewej: bracia Andrew i Chris Cuomo (fot. Kevin Mazur/Getty Images)

Po kilku dniach „zawieszenia” stacja CNN zdecydowała się na zwolnienie swojego prezentera Chrisa Cuomo, brata byłego gubernatora stanu Nowy Jork. Biuro prasowe amerykańskiego nadawcy wyjaśnia, że ma to związek z podejmowanymi przez dziennikarza próbami „wybielania brata” – Andrewa Cuomo. Polityk Demokratów jest bowiem oskarżany o molestowanie seksualne.

„Kiedy zajmiecie się Cuomo?”. Dziennikarz CNN zapytany o zarzuty wobec Demokraty [WIDEO]

Dziennikarz CNN Jim Acosta pojawił się na corocznej Conservative Political Action Conference, na której miał przemawiać m.in. były prezydent USA...

zobacz więcej

„Zwróciliśmy się do kancelarii adwokackiej o zbadanie sprawy, a następnie podjęliśmy decyzje o rezygnacji z jego usług w trybie natychmiastowym” – wyjaśniono w komunikacie CNN. Jak czytamy, w trakcie dochodzenia „ujawnione zostały kolejne informacje” obciążające dziennikarza.

Seksskandal przesądził o przyszłości pracownika CNN


Z dokumentów opublikowanych po zakończeniu śledztwa zleconego przez Zgromadzenie Stanowe Nowego Jorku, które przyniosły „przytłaczające dowody” na molestowanie seksualne kobiet przez byłego gubernatora, wynika też, że Chris Cuomo doradzał swemu bratu, jak wyjść z opresji, co kierownictwo CNN uznało za nie licujące z etyką dziennikarską.

– Dokumenty te, w które wcześniej nie mieliśmy wglądu, skłaniają do postawienia bardzo poważnych pytań – powiedział jeszcze we wtorek rzecznik stacji, wskazując zarazem, że zaangażowanie dziennikarza w obronę brata było „szersze niż pierwotnie zakładaliśmy”. 51-letni Chris Cuomo nigdy nie zaprzeczał, że starał się pomóc starszemu bratu. Podczas przesłuchań w lipcu zadeklarował, że zrobiłby wszystko, o co poprosiłby go jego 64-letni brat.

Polityk demokratów i molestowanie seksualne


O molestowanie seksualne, jakiego Cuomo starszy dopuszczał się na przestrzeni ponad dekady, oskarża go w sumie 11 kobiet. W październiku Andrew Cumo został uznany winnym agresji seksualnej wobec swej dawnej współpracownicy. Do molestowania doszło w grudniu 2020 r. 22 listopada Zgromadzenie Stanowe Nowego Jorku ogłosiło wyniki dochodzenia, które zawierało „miażdżące dowody” na molestowanie seksualne kobiet przez byłego gubernatora. Znalazły się tam również inne zarzuty. Raport niższej izby stanowego parlamentu Nowego Jorku obwinia Cuomo m.in. o wykorzystywanie podległych mu osób w przygotowaniu w godzinach pracy jego książki na temat Covid-19.

Prezes CNN przez długi czas był nieugięty

Gubernator Nowego Jorku stanie przed sądem. „Złapał asystentkę za pośladki”

Asystentka z biura szeryfa w Albany wytoczyła sprawę karną przeciwko gubernatorowi stanu Nowy Jork. Jest jedną z 11 kobiet, których zarzuty o...

zobacz więcej

Dochodzenie w sprawie Chrisa Cuomo, brata gubernatora, nie zostało jeszcze zakończone i będzie kontynuowane mimo jego zwolnienia ze stacji – zapewnia kierownictwo CNN.

Wielokrotnie w ostatnich miesiącach za swojego pracownika ręczył prezes CNN Jeff Zucker. Nieugięcie popierał Cuomo mówiąc, że jest on „człowiekiem” i stoi w obliczu „bardzo wyjątkowych okoliczności” – opisuje New York Times. Jeszcze do zeszłego miesiąca prowadzący nie spotkał się z żadnymi konsekwencjami dyscyplinarnymi za swoje zakulisowe działania w obronie skompromitowanego brata.

Rzecznik Chrisa Cuomo o nowych zarzutach


W ostatnich dniach znana prawniczka Debra S. Katz poinformowała CNN o zarzutach jednego ze swoich klientów pod adresem Chrisa Cuomu, dotyczących „niewłaściwe zachowanie seksualne”. Adwokatka reprezentuje także jedną z ofiar byłego gubernatora.

Prawdziwość zarzutów podważa rzecznik byłego już pracownika CNN Steve Goldberg, który w sobotę w oświadczeniu stwierdził: „Te, najwyraźniej anonimowe, zarzuty nie są prawdziwe”.

Zobacz także: Zarzuty wobec byłego gubernatora Nowego Jorku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej