RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niektóre jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się mimo zakazu

Część jarmarków bożonarodzeniowych w Czechach odbywa się mimo zakazu (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Część jarmarków bożonarodzeniowych w Czechach odbywa się mimo zakazu (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Część jarmarków bożonarodzeniowych w Czechach odbywa się mimo zakazu wprowadzonego w ubiegłym tygodniu wraz ze stanem wyjątkowym. Ich organizatorzy wykorzystują lukę w przepisach. Zapewniają jednak o stosowaniu się do pozostałych restrykcji.

Jarmarki bożonarodzeniowe pod specjalnym nadzorem

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech mają wzmocnioną ochronę policyjną. Powodem jest podniesiony stan zagrożenia terrorystycznego. W tym roku w...

zobacz więcej

W tym roku nie odbywają się tradycyjne jarmarki w Czeskich Budziejowicach lub Igławie. Największe tego typu wydarzenie, organizowane na Rynku Staromiejskim w Pradze, nie zdążyło się rozpocząć. Jutro miasto rozpocznie demontaż ponad 70 stoisk, które w związku z zakazem pozostały zamknięte. Kilometr dalej, na Placu Wacława, jarmark działa, bo jest organizowany jako wydarzenie kulturalne.

Obowiązujące do 25 grudnia rozporządzenie rządu mówi o zakazie organizowania targów adwentowych i świątecznych. Niektóre samorządy wykorzystały lukę w przepisach i otworzyły je pod inną nazwą – jako jarmarki zimowe lub targi rzemiosła. Tak zrobiono w Ołomuńcu, Moście i Chomutovie.

Minister zdrowia Adam Vojtiech uważa, że samorządy omijając zakaz przysparzają pracy medykom pracującym na oddziałach covidowych. W czeskich szpitalach jest prawie 6,5 tysiąca chorych z COVID–19. Resort zdrowia poinformował o około 11 tysiącach nowych zakażeń – to o ponad półtora tysiąca mniej niż przed tygodniem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej