RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowe znaki na polskich drogach. Sprawdź, co oznaczają

Nowe znaki na drogach. Co oznaczają? (fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA)
Nowe znaki na drogach. Co oznaczają? (fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA)

Od czwartku na polskich drogach pojawiają się nowe znaki informujące kierowców o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w naszym kraju funkcjonuje prawie 2 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych. To niejedyne nowe znaki, z którymi powinni zapoznać się kierowcy.

Dziwne oznaczenia w blokach. Mieszkańcy alarmują

W klatkach schodowych w blokach w Białymstoku pojawiają się dziwne oznaczenia. Mieszkańcy twierdzą, że symbole zostawiają złodzieje. Sprawę bada...

zobacz więcej

Jak poinformowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, od czwartku 2 grudnia zaczęły obowiązywać przepisy wykonawcze pozwalające na umieszczanie nowych znaków przy polskich drogach. Te regulacje przewiduje m.in. rozporządzenie ministra infrastruktury oraz spraw wewnętrznych z dnia 12 października tego roku.

Punkt ładowania samochodu elektrycznego


Od teraz, kierowcy posiadający pojazd elektryczny łatwiej znajdą punkty do jego ładowania. „Zmiany w obowiązujących przepisach wprowadzają bowiem do użytku znak D-23b, który oznacza stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych oraz znak D-23c, oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych” – wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Od lewej: znaki D-23 (oznaczający klasyczne stacje paliw) oraz nowości D-23b i D-23c

– Wprowadzenie nowych znaków ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze i najważniejsze, kierowcy samochodów elektrycznych zostaną poinformowani o lokalizacji najbliższego punktu ładowania, co zwiększy komfort i ułatwi pokonywanie dłuższych podróży za kierownicą pojazdów zeroemisyjnych – uzasadnił dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur. Drugim powodem – dodał – jest to, że nowe znaki zwiększą również świadomość innych kierowców, którzy często nie wiedzą, że takie stacje w Polsce funkcjonują od dawna, a ich liczba zbliża się do 2 tys.

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące oznaczania miejsc parkingowych przeznaczonych na postój samochodów elektrycznych podczas ładowania – wprzypadku miejsc przeznaczonych na postój pojazdów elektrycznych wyłącznie na czas ładowania, pod znakiem D-18 będzie umieszczać się tabliczkę z napisem „EV ładowanie”. Przy drogach można już spotkać także nowy znak D-34b, czyli „zbiorczą tablicę informacyjną”.

Znak D-34b

Nowe znaki na drogach ekspresowych


Nowe przepisy wprowadziły także trzy nowe znaki uzupełniające: F-14d, F-14e i F-14f.

Znaki: F-14d, F-14e i F-14f

Informują one kierowców, podróżujących drogą ekspresową, o zbliżającym się pasie wyłączenia. Jest to rozwiązanie znane dotychczas z autostrad (tam jednak tło znaków jest koloru niebieskiego).

Zobacz także: Las znaków w Krakowie [WIDEO]
teraz odtwarzane
Las znaków w Krakowie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej