RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Gronkiewicz-Waltz chce do RPP. „Zgłaszam swoją gotowość”. Senat ma wybrać dwóch członków

Hanna Gronkiewicz-Waltz chce kandydować do Rady Polityki Pieniężnej (fot. M.Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)
Hanna Gronkiewicz-Waltz chce kandydować do Rady Polityki Pieniężnej (fot. M.Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)

Zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów – powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na początku 2022 r. wygasają sześcioletnie kadencje większości członków Rady Polityki Pieniężnej.

Ekonomiści komentują decyzję RPP. „To krok w dobrą stronę”

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 0,75 pp. – To nie jest zaskoczenie, bo przez długi okres stopy znajdowały...

zobacz więcej

Szef senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (KO) powiedział PAP, że do 23 grudnia senatorowie mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów na dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej; każda z kandydatur musi uzyskać przynajmniej siedem podpisów.

Gronkiewicz-Waltz była pytana w TVN24, czy nie zamierza kandydować do Rady Polityk Pieniężnej.

– Ja przede wszystkim zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów. (…) Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kiedy jest 10 członków (dziewięciu i przewodniczący – przyp. red.), to wystarczy żeby 6 było innego zdania niż prezes i przegłosują wtedy nawet prezesa – mówiła była prezydent Warszawy, która przez wiele lat (2006 - 2017 r.) była wiceszefową Platformy Obywatelskiej a także posłem V kadencji Sejmu tego ugrupowania.

Na uwagę reportera, że tych sześciu, trudno będzie na razie znaleźć odparła, że „trzech widać na horyzoncie, bo oni jednak przyznali się, że za późno zdecydowali o podwyższeniu stóp procentowych”.

Zobacz także ->  Gronkiewicz-Waltz oburzona na władze PO. „Boi się przez kamienice i Czajkę”

Kaucja Nowaka. Potężne kwoty wpłacili Gronkiewicz-Waltz i prof. Rzońca

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i były doradca Platformy Obywatelskiej prof. Andrzej Rzońca przekazali duże kwoty jako pożyczkę na...

zobacz więcej

Kto wybiera Radę Polityki Pieniężnej?


Art. 227 Konstytucji stanowi, że w skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów, powoływane na 6 lat, w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim doprecyzowuje, że w NBP zasiada 9 członków, a każdy z nich funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Wskazuje, że powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich. W okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) – dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych. Członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego obowiązany jest na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej