RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Rosjanie protestują przeciw... kodom QR. „Stop faszyzmowi!”

Aktywistom przeszkadzają kody QR (fot. Pexels)
Aktywistom przeszkadzają kody QR (fot. Pexels)

Aktywiści w Woroneżu wyszli na wiec przeciwko wprowadzeniu kodów-QR w kraju. Na filmie opublikowanym przez kanał Readovka w serwisie Telegram, dwóch policjantów próbowało zakłócić przebieg wydarzenia, ale protestujący przegonili ich pod okrzyki „Hańba!” – informuje Biełsat.

Przywozili pasażerów bez certyfikatów covidowych. Setki procesów wobec linii lotniczych

Władze Portugalii zainicjowały od stycznia 2021 r. ponad 400 procesów karnych wobec przewoźników lotniczych, którzy dostarczyli do tego kraju...

zobacz więcej

Protestujący nie wystąpili o zgodę, wobec czego dzień przed planowanym rozpoczęciem wiecu organizatora odwiedziła policja i zażądała odwołania manifestacji. Nie powstrzymało to jednak protestujących. Wcześniej mieszkańcy Woroneża wystosowali apel do prezydenta Władimira Putina z prośbą o odrzucenie wprowadzenia kodów-QR w regionie. Władze lokalne poparły jednak projekt ich wdrożenia.

„Rosjanie złamali kręgosłup każdemu złu w swojej historii. Rosjanie uratowali małe narody, małe państwa. Wstawiali się za mniejszymi. Jeśli nie będzie Rosjan, nie będzie niczego, nie będzie żadnej planety, będzie tylko piekło. Dlatego my, mieszkańcy obwodu woroneskiego, wielkiego, wspaniałego miasta Woroneż, ojczyzny wielkich poetów, mówimy: »Nie dla kodów-QR! Stop faszyzmowi!«” – oświadczyli protestujący.

Pikieta w Jekaterynburgu


Biełsat przypomina, że nie jest to pierwszy wiec organizowany przez przeciwników kodów-QR. Pod koniec listopada ponad 300 osób wyszło na masową i dozwoloną, pikietę w Jekaterynburgu. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami „Nie można kupić chleba bez stygmatu? Nie możemy żyć bez zastrzyku?”, „Za wolnością, za prawem wyboru”, „Akceptacja cyfrowej kontroli nad ludzkością jest równoznaczna z powrotem do systemu niewolniczego”. Wcześniej dziennikarze rosyjskojęzycznego serwisu Biełsatu Vot-Tak.tv informowali po rozmowach z rosyjskimi urzędnikami, że władze federalne są gotowe reagować na głosy niezadowolenia społecznego. Na przykład urzędnicy zaczęli używać terminu „paszporty zdrowia” zamiast „kodów-QR” w swojej publicznej retoryce.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej