„Rewolucja Krasnali” w Paryżu

Ekspozycja w paryskiej galerii zawiera materiały zdjęciowe z happeningów Pomarańczowej Alternatywy w Polsce i zagranicą od lat 80. do dzisiaj a także plakaty i dokumenty archiwalne z Instytutu Pamięci Narodowej (fot.arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Twórca Pomarańczowej Alternatywy, „Major” Waldemar Fydrych był gościem trwającej w Paryżu wystawy o tym słynnym alternatywnym ruchu. Inicjator happeningów ma też wkrótce przewodzić paryskiemu pochodowi „pomarańczowych krasnoludków”.

Multimedialną wystawę „Pomarańczowa Alternatywa. Rewolucja Krasnali” można oglądać w jednym z najbardziej znanych alternatywnych ośrodków sztuki Paryża – Centrum 59 Rivoli. Legendarny wrocławski ruch polityczno-kulturalny, który organizował liczne wesołe, kolorowe happeningi w szarych latach 80. ub. wieku, obchodzi w tym roku 30. rocznicę powstania.

Fydrych wraz z egipskim aktywista i artystą street artu, Ganzeerem, debatowali podczas paryskiego spotkania na temat: „Walczyć przy użyciu sztuki”. „Major” opowiadał o historii swojego ruchu, a jego egipski dyskutant mówił o roli artystów w „arabskiej wiośnie”.

W przerwie debaty „Major” zapowiedział zorganizowanie w przyszłym tygodniu w Paryżu happeningu pod nazwą: „Marsz Krasnoludków na Bastylię”. Nie zdradził szczegółów, choć zapewnił, że impreza na pewno się odbędzie. Fydrych powiedział też, że popiera ruch „oburzonych” na świecie i zamierza go rozwinąć także w Polsce.

„Don Generał” dla Jaruzelskiego

Chciałbym, żeby w Polsce rozwinęły skrzydła ruchy, które są przeciwko totalnej, bezmyślnej globalizacji – dodał. Fydrych planuje także przez różne akcje walczyć z nadmierną, jego zdaniem, biurokracją rządu Donalda Tuska. „Major” zaznaczył, że szykuje niedługo inny happening – wystawienie 13 grudnia pod willą gen. Wojciecha Jaruzelskiego „opery” z własnym librettem pod nazwą „Don Generał”.

Ekspozycja w paryskiej galerii zawiera materiały zdjęciowe z happeningów Pomarańczowej Alternatywy w Polsce i zagranicą od lat 80. do dzisiaj a także plakaty i dokumenty archiwalne z Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas trwania wystawy, w tej samej galerii wyświetlane są filmy dokumentalne przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii tego alternatywnego ruchu, m.in. „Major albo rewolucja krasnoludków” Marii Zmarz-Koczanowicz oraz „Pomarańczowa Alternatywa” i „Krasnoludki jadą na Ukrainę” Mirosława Dembińskiego.

Fydrych i Ganzeer mają też dyskutować wspólnie w sobotę w ramach „Forum Liberation” w Lyonie.

Wystawa w Centrum 59 Rivoli będzie otwarta do 4 grudnia. Projekt, odbywający się w ramach polskiej prezydencji w UE, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Frydrych zasłynął w Polsce, a potem i w innych krajach, jako organizator masowych happeningów, które przeszły do historii pod nazwą Pomarańczowej Alternatywy. W czasie stanu wojennego, poprzez graffiti krasnoludków malowane na plamach zakrywających antyreżimowe slogany, ruch wypowiedział swoją estetyczną walkę panującej sytuacji. W sumie w przestrzeni publicznej powstało ponad 1000 graffiti krasnoludków. Po upadku komunizmu ruch kontynuował swoje prześmiewcze uliczne akcje.

źródło:

Zobacz więcej