RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zmowa właścicieli komercyjnych rozgłośni radiowych uderza w media publiczne”. Lichocka zapowiada interwencję

Joanna Lichocka zasiada w Radzie Mediów Narodowych (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Joanna Lichocka zasiada w Radzie Mediów Narodowych (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Poseł PiS Joanna Lichocka, zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych zapowiedziała wysłanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o przeprowadzenie postępowania w sprawie sprawdzenia metody badania mediów i dzielenia wpływów reklamowych. O konieczności nowego badania słuchalności i oglądalności mówił także Przemysław Broniszewski, wiceszef Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych MOC TV.

Lichocka o ustawie medialnej: Spór między interesami wielkiej korporacji, a polskim państwem

Jest luka w prawie, która pozwala drwić z państwa, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet nie zatrudniając pracownika i...

zobacz więcej

W artykule na portalu Niezależna Joanna Lichocka napisała, że „mało jest w Polsce zjawisk tak patologicznych, a jednocześnie przemilczanych i nieopisanych w debacie publicznej, jak badania słuchalności stacji radiowych”.

„Pewnego rodzaju zmowa kilku właścicieli komercyjnych stacji nie tylko uderza w media publiczne, ale też działając w istocie „na rympał” dzieli między siebie lwią część rynku reklamowego” – napisała Lichocka.

Lichocka: Sposób badania słuchalności jest patologiczny


Dodała, że „po posiedzeniu sejmowej komisji kultury w sprawie stworzenia nowego mechanizmu telemetrii i badania słuchalności wiemy już, że sprawa idzie jak po grudzie przede wszystkim ze względu na opór największych komercyjnych nadawców, którzy nie chcą rezygnować z dotychczasowego, działającego na ich korzyść, nierzetelnego mechanizmu”.

„Można też oczywiście wrzucić kamyczek do ogródka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która w sposób dość łagodny i powolny próbuje system uzdrowić i trwa to już ładnych parę lat” – zaznaczyła posłanka PiS.

Sejmowa komisja przyjęła dezyderat w sprawie zastraszania dziennikarzy przez RASP

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wyraża głębokie zaniepokojenie próbami systemowego zastraszania dziennikarzy i polskich mediów przez...

zobacz więcej

Zauważyła, że „podnoszony przez lata między innymi przez agencje reklamy, mniejszych i regionalnych nadawców postulat powołania profesjonalnej organizacji, która zarządzałaby badaniami mediów w ramach szerokiego porozumienia rynkowego, spotyka się albo z ignorowaniem tego problemu, albo podejmowaniem działań pozorujących dobrą wolę”.

„Najwięksi prywatni nadawcy blokują dialog na ten temat, usiłując – jak dotąd skutecznie – utrzymać to, co jest, by gwarantować sobie zysk na podstawie nierzetelnego mechanizmu badań oglądalności i słuchalności" - dodała Joanna Lichocka.

Również Przemysław Broniszewski, wiceszef Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych MOC TV uważa, że istnieje konieczność nowego badania mediów w Polsce. W rozmowie z polskatimes.pl podkreślił, że w tej sprawie potrzebne jest porozumienie mimo konfliktów między nadawcami.

– Na pewno potrzebujemy nowego badania mediów w Polsce. Liczę na to, że mimo konfliktów między nadawcami, wydawcami reprezentującymi różne interesy, uda się rozpocząć projekt, którego celem będzie stworzenie nowego badania wspólnego dla wszystkich mediów – podkreśla.

„Największe media nie do końca czują się lojalne wobec polskiego państwa”

Składka od reklam nie obejmie małych i średnich firm medialnych, wydawnictw, telewizji i radia – oświadczyła w posłanka PiS, wiceszefowa komisji...

zobacz więcej

Kto bada słuchalność rozgłośni radiowych?


Jedyne badanie dotyczące słuchalności stacji radiowych w Polsce, to badanie Radio Track wykonywane przez Kantar Polska na zlecenie Komitetu Badań Radiowych. Według KBR dane są zbierane techniką komputerowo wspomaganego wywiadu telefonicznego CATI, badanie jest prowadzone z respondentami dostępnymi przez telefon stacjonarny, jak i komórkowy.
Komitet Badań Radiowych skupiają cztery duże spółki nadawców radiowych – Eurozet, Grupę Radiową Agory, Grupę RMF i Time SA. Jak pisze polskatimes.pl, najwyższe miejsca w badaniach Radio Track zajmują rozgłośnie należące do tych podmiotów.

Na przykład w rankingu słuchalności stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych za sierpień–październik 2021 roku na pierwszym miejscu znalazło się radio RMF FM z wynikiem 30,2 procent, na drugim Radio Zet – 14,1 procent, na trzecim – z wynikiem 4,2 procent Jedynka Polskiego Radia.

Polskie Radio oraz publiczne rozgłośnie zrzeszone w Audytorium 17 działają w KBR, ale wyłącznie jako obserwator, czyli nie mają wpływu na funkcjonowanie Komitetu.

W połowie 2021 roku nadawcy publiczni powołali Związek Pracodawców MOC RADIO – organizację, która działa m.in. na rzecz jednoźródłowego badania mediów. Nie dołączyły do niego, choć zostały zaproszone, największe stacje komercyjne. Natomiast Komitet Badań Radiowych założył własny Związek MOC FM.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej