RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosyjski statek niemal utknął na polskich wodach. Załoga była pijana

Kapitan Ruslany miał półtora promila (fot. Wiki 4.0/Farid mernissi)
Kapitan Ruslany miał półtora promila (fot. Wiki 4.0/Farid mernissi)

Rosyjski statek handlowy, płynący z Kłajpedy, w ostatniej chwili uniknął wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Interweniowali funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Okazało się, że kapitan i dwóch oficerów było nietrzeźwych – informuje PortalMorski.pl.

Przywozili pasażerów bez certyfikatów covidowych. Setki procesów wobec linii lotniczych

Władze Portugalii zainicjowały od stycznia 2021 r. ponad 400 procesów karnych wobec przewoźników lotniczych, którzy dostarczyli do tego kraju...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w sobotę po godzinie 4 rano. Udźwigowiony drobnicowiec Ruslana, którego armatorem i operatorem jest Transflot Ltd z Petersburga, płynął z prędkoscia około 11 węzłów wprost ku plaży na Wyspę Sobieszewską, już poza wyznaczonym torem wodnym. Załoga nie odpowiadała na wywołania ze strony Polish Rescue Radio i innych służb.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) zadysponowała na miejsce zdarzenia szybki statek ratowniczy Wiatr. Zadysponowano też jednostkę pływającą Straży Granicznej.

Ostry obrót


Statek wykonał ostry obrót o ponad 180 stopni na około trzy kable przed wejściem na mieliznę (czyli około jednego kilometra od krawędzi plaży), po czym udał się na kotwicowisko portu Gdańsk.

O podejrzanych manewrach jednostki na Zatoce Gdańskiej Straż Graniczną powiadomiła administracja morska. Na miejsce natychmiast w trybie alarmowym udał się patrolowiec Straży Granicznej SG-215, z którego funkcjonariusze SG weszli na pokład rosyjskiego statku i sprawdzili trzeźwość załogi, obywateli Rosji – informuje PortalMorski. Kapitan miał prawie promil alkoholu, dwóch oficerów około 1,5 promila. Rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej przekazał, że na statku stojącym na kotwicowisku, przebywał wtedy inspektor Urzędu Morskiego w Gdyni, który prowadził czynności w asyście funkcjonariuszy Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Nie ma informacji mówiących o tym, czy nawigatorzy zorientowali się w swojej niebezpiecznej sytuacji i wykonali manewr ratujący statek przed wejściem na mieliznę w wyniku interwencji podjętej przez statek SAR (który miał do dyspozycji poza łącznością radiową także między innymi sygnały dźwiękowe) względnie przez jednostkę patrolową Straży Granicznej, czy też usłyszeli wreszcie wywołania którejś ze służb morskich przez radio lub – po wcześniejszym zagapieniu czy nieobecności w sterówce – sami w końcu zauważyli, co się dzieje.

Drobnicowiec Ruslana posiada IMO 9352339. Statek został zbudowany w 2007 roku w Chinach. Państwo bandery to Rosja, zaś nośność 7697 ton, wyporność 10 301 ton, ładowność 375 TEU. Długość całkowita jednostki to 119,98 m, szerokość konstrukcyjna 15,20 m, natomiast zanurzenie konstrukcyjne 7,05 m.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej