RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ile Rosja wydaje na utrzymanie wojsk przy granicy z Ukrainą? Padła konkretna kwota

Dzienne utrzymanie rosyjskich wojsk kosztuje ok. 10 milionów dolarów dziennie (fot. Pierre Crom/Getty Images)
Dzienne utrzymanie rosyjskich wojsk kosztuje ok. 10 milionów dolarów dziennie (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Utrzymanie 94 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach kosztuje Rosję ok. 10 mln dolarów dziennie – oszacował ukraiński ekspert Andrij Ryżenko, cytowany w sobotę przez portal telewizji Dom.

Rosja żąda, by Ukraina nie wchodziła do NATO. Biały Dom odpowiada

To państwa NATO decydują o tym, kto jest członkiem Sojuszu, a nie Rosja – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do...

zobacz więcej

Ekspert podkreślił, że utrzymywanie sił przez Rosję przy ukraińskich granicach i na terenie niekontrolowanym przez władze w Kijowie wymaga „poważnych pieniędzy”.

– Zakładając liczbę wojskowych, o której mówił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, czyli 94 tys., można oszacować, że utrzymanie takich sił kosztuje ok. 10 mln dolarów dziennie – przekazał Ryżenko.

Ocenił, że nie są to duże wydatki w porównaniu z innymi kampaniami wojskowymi.

– Specjalnie sprawdziłem, ile kosztowało utrzymanie ugrupowania sił koalicyjnych w Afganistanie. W latach 2011-2012, w szczytowym okresie tej operacji, 120 tys. wojskowych kosztowało prawie jedną trzecią miliarda (dolarów) dziennie. Więc utrzymanie wojsk przy ukraińskich granicach nie jest aż tak drogie – uznał Ryżenko, były zastępca szefa sztabu Marynarki Wojennej Ukrainy.

W piątek minister Reznikow oświadczył, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ponad 94 tys. żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Zaznaczył, że według danych wywiadu istnieje możliwość ataku ze strony Rosji, a najbardziej prawdopodobnym terminem osiągnięcia przez Rosję gotowości do takich działań będzie koniec stycznia 2022 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej