RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prof. Modzelewski: Jesteśmy zaczadzeni liberalizmem idioty [WIDEO]

Wzrost inflacji zmusił rząd do podjęcia wielu działań mających zdusić ten niekorzystny trend. Jednym z nich jest tarcza antyinflacyjna składająca się między innymi z obniżki cen paliw oraz podatku VAT. Prof. Witold Modzelewski wskazał, że potrzebne są tego typu niestandardowe kroki. – Jesteśmy zaczadzeni liberalizmem idioty, że nic się nie da regulować. Dużo się da regulować w sytuacjach nadzwyczajnych, a w sytuacjach krótkookresowych trzeba – mówił. Wskazał, że w obecnej sytuacji rząd musi być „stanowczy i niekonwencjonalny”.

Tarcza antyinflacyjna. Premier ujawnił możliwy termin wprowadzenia

Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca – powiedział w piątkowym podkaście premier Mateusz Morawiecki.

zobacz więcej

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek „tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

W grudniu inflacja CPI osiągnie szczyt w okolicy 8 proc. w ujęciu rocznym – szacują analitycy PKO BP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej